Ühendkuningriigi valitsus ässitas sõjaväe infosõja üksuse Covid-19 pandeemia riiklike meetmete kriitikute kallale. Sihtmärkide hulgas olid teadlased, tuntud ajakirjanikud ja poliitikud.
Vabaühenduse Big Brother Watch (Suure Venna valvur) pole pöördus vilepuhuja, kes jagas sellega riiklike strateegilise kommunikatsiooni (stratkomi) üksuste, nagu väärteabega võitlemise üksus (Counter Disinformation Unit; CDU) ja kiirreageerimisüksus (Rapid Response Unit; RRU) poolt üllitatud dokumente. Suure Venna valvur jagas neid omakorda päevalehega Daily Mail.
CDU kuulub Ühendkuningriigi kultuuriministeeriumi (Department for Digital, Culture, Media and Sport) haldusalasse ja RRU allub peaministri büroole (Cabinet Office). Mõlemad üksused andsid aru otse peaministrile.
Lisaks mainitud kahele valitsusorganisatsioonile tegeles valitsuse Covidi poliitika vastustajatega kaitseministeeriumi 77. brigaad, mille tegevust kirjeldatakse "mittesurmav hõlve ja õigustatud mitte-sõjaliste hoobade kasutamine, mille eesmärgiks on vaenlaste käitumisega kohanemine".
Valitsuse jälitustegevuse sihtmärkidena mainitakse ministrit David Davist, kes seadis küsimuse alla tohutut Covidi surmade arvu ennustavad arvutimudelid ja Covidi meetmeid kritiseerivaid ajakirjanikke Peter Hitchensit ning Toby Youngi.
Vilepuhuja sõnul, kes töötas Ühendkuningriigi Covid-19 sulgemiste ajal 77. brigaadis, ületas see oma ainult välisjõudude vastu suunatud tegevusvaldkonna volitusi.
Viidatud kolmele asutusele anti ülesandeks võidelda "väärteabe" ja "väidetavate ekspertide poolt levitatavate … kahju tegevate narratiividega". Nii riigiteenistujad kui kunstteadvus rakendati sõeluma sotsiaalmeedia sisu ja leidma sealt huvipakkuvaid märksõnu, nagu näiteks "hingamisaparaadid" (ventilators).
Pandeemia ajal kinnitas kaitseministeerium korduvalt, et nemad Ühendkuningriigi kodanike sotsiaalmeedia sisu ei jälgi.
Suure Venna moodi asutuste tegevus aitas koordineerida UK valitsuse reageerimist ühiskonna sulgemiste kriitikutele ja selle alusel tsenseeriti sotsiaalmeedia sisu ning koostati propagandakampaaniaid.
Davise sõnul on selline jälitustegevus "avaliku raha raiskamine". Hitchens leiab: "Suure Covidi paanika puhul on kõige imestamisväärsem asjaolu, kuidas riigil õnnestus rünnata kõige elementaarsemaid vabadusi ja mitte keegi ei paistnud sellest vähematki hoolivat või veel vähem avaldas selle vastu meelt."
Ühendkuningriigi ajakirjandus nõuab paljastuste peale valitsuse jälitustegevuse "põhjalikku ja jõulist" uurimist.
77. brigaadi, kus töötab nii sõjaväelasi kui eraisikuid, vilepuhuja selgitab: "Mulle jäi mulje, et valitsus on palju enam huvitatud oma poliitikate õigustamisest kui jõulise välise sekkumise avastamisest. Mul on kahju, et ma olin selle osa. Otse öeldes, seda tööd, mida ma tegin, ei oleks tohtinud kunagi teha."
Tema sõnul oli valitsus niivõrd huvitatud kriitikute jälgimisest, et sellel võisid jääda kahe silma vahele Hiina Rahvavabariigi korraldatud sulgemisi ja piiranguid toetavad teabeoperatsioonid.
Alates 2009. aastast tegutseva Suure Venna valvuri juhi Silkie Carlo arvab paljastuste saateks: "Tõsiasi, et selline poliitiline inimeste jälgimine leidis aset "väärteabega võitlemise" varjus, näitab kuidas ilma karmide ohutusmeetmeteta võib "vale teabe" kontseptsioon avada ukse kuritarvitusteks ja anda valitsusele võimaluse kontrollida ilmavõrgus levivaid narratiive."
"Vastupidiselt nende väidetavatele eesmärkidele tegutsevad sellised valitsuse tõeüksused varjatult ja nende tegevus on demokraatiale kahjulik. Väärteabega võitlemise üksuse peaks kohe laiali saatma ja selle suhtes tuleb algatada uurimine," jätkas Carlo.
Peaministrile lähedal seisev allikas väitis Mailile, et viidatud üksused on peale Covidi sulgemisi oma tegevust märkimisväärselt kokku tõmmanud.
Vilepuhuja sõnul läks ta 77. brigaadi arvamusega, et ta hakkab paljastama vaenulike välisjõudude poolt levitatavat väärteavet. Selle asemel leidis ta, et väärteabega võitlemise lipu all jälgiti ja pandi märk külge oma riigi mures olevatele kodanikele.
Toimetas Karol Kallas