Tänane Rootsi peaminister Ulf Kristersson, kes peab ennast konservatiiviks, on varem avaldanud arvamust, et Ungari Victor Orbani konservatiivne valitsus tuleks võimult kukutada.
Ungari parlament kiitis 27. märtsil ülekaaluka häälteenamusega heaks Soome liitumise NATOga. Peale hääletust selgitas Ungari valitsuse rahvusvahelise suhtlemise sekretär Zoltán Kovács, miks sama ei juhtunud Rootsiga, vahendab ReMix.
Ungari valitsuse rahvusvahelise suhtlemise sekretär Zoltán Kovács. Foto: Varga Jennifer/24.hu
Kovácsi sõnul on Ungari Rootsi NATO tõrksuse taga kolm põhjust. Tema sõnul ei pea Rootsi sihikindlalt kinni rahvusvahelise suhtlemise reeglitest, "Rootsi moraalse üleoleku troon on põrmu varisemas" ja riik ei austa Ungarit, ega hooli sellest.
Rahvusvahelise suhtluse sekretär rõhutas: "Ajal kui Ukrainas mällab sõda, siis jätkuvad vastuolud augustavad Euroopa [Liidu] kunagi seda katnud turvalisuse kangast."
Kovácsi sõnul oleks selle tõttu soovitatav, mis on ka mõistetav, et Soome ja Rootsi istuvad läbirääkimiste laua taga, mis määrab ära nende kohad uues maailmapoliitika keskkonnas. Mis puutub Rootsisse, siis on tema sõnul jätkuvalt üleval "rikkalik hulk solvanguid", millest peab üle saama enne, kui Ungari nõustub Rootsi saamisega NATO liikmeks.
Pressiesindaja sõnul on Rootsi parlamendi liikmed korduvalt kasutanud diplomaatilisi vahendeid Ungari ründamiseks ja kasutavad oma poliitilist mõju "Ungari huvide kahjustamiseks". Rootsi puhul pole tegemist "tavaliste Brüsseli bürokraatide laadis rünnakutega" ja probleemi allikaks ei ole ainult "Rootsi pahempoolsed". Kovácsi sõnul on Rootsi Ungarit aastaid avalikult vaenanud.
Rootsi peaminister Kristensen kuulutas näiteks 2021. aastal, et "Euroopa Liit peab Ungari maha murdma". Peaminister survestas toona Euroopa Liitu, et see toetaks Ungari konservatiivse valitsuse võimult kukutamise eesmärgil vasakäärmuslikku opositsooni.
Kovácsi sõnul "kui Rootsi peab ennast kellestki moraalselt paremaks, siis on see parimal juhul naeruväärne". Ta mainis ka ära, et see ei olnud mitte "võõraid vihkav" Ungari riik või selle "oma alamaid rõhuv valitsus", kus paremäärmuslasest aktivist põletas Koraani, mis pahandas NATO liikmest moslemiriiki Türgit. Ta jätkas, et see ei olnud ungari, mis vabandas sellist "kõige inimmõistuse vastast provokatsiooni" väitega, et "tegemist on sõnavabaduse austamisega".
Pressiinimese hinnangul on viimaste aastate jooksul Rootsi ja Ungari suhted muutunud ainult halvemaks, mis muudab tänastel rasketele aegadel läbikäimise silumise ainult keerulisemaks. Kovács leiab, et Rootsi pole headest suhetest Ungariga huvitatud ja selle esindajad süüdistavad Ungarit Rootsi liitumises kõhklemise pärast "väljapressimistaktikas". Pressiesindaja arvab, et Rootsi peaks "muutma oma tooni ja üritama parandada haavu".
Toimetas Karol Kallas