Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumist lekkinud dokumentidest selgub, et tänu Venemaa elektrooniliste signaalide segamisvõimekusele Ukrainale eraldatud targad pommid väga hästi ei tööta.
Lekkinud ülisalajases dokumendis antakse ülevaade Venemaa sõjaväe vastumeetmetest, mis muudavad ameeriklaste targad pommid ebatõhusaks ja mainitakse muuhulgas, et teatud juhtudel tehniliste probleemide tõttu need ei plahvata, vahendab Politico.
Ameerika Ühendriigid on saatnud Ukrainasse laiendatud ulatusega ühendatud otserünnaku laskemoona (Joint Direct Attack Munition-Extended Range; JDAM-ER), mille eesmärgiks on muuta juhitamatud pommid GPSi abil juhitavateks, mis on võimelised sihtmärke tabama kuni 80 kilomeetri kauguselt.
Pentagoni ametnike sõnul on venelastel võimekus mõjutada targa laskemoona sihtimisprotsessi.
Lekkinud dokumendis väidetakse, et ukrainlastele on antud 1000 pomme targaks tegevat vööd (arming lanyards).
The document mentions that "1,000 arming lanyards" were approved for Ukrainian forces, suggesting that over 1,000 of the smart bomb kits will be sent.
Neist ei ole saanud Kiievi loodetud "mängumuutjat" ja lisaks ei täida oma eesmärki teisedki USA antud relvad. Himarsi ja M270 raketiheitjate lasud ei jõua Venemaa vägede GPS segamise lahenduste tõttu sihtmärgini.
Kuigi lääs on ukrainale eraldanud sadu miljardeid dollareid, vaevab Ukraina sõjaväge pidev laskemoona puudus.
Tuntud uuriva ajakirjaniku Seymour Hershi väitel, kes toetub enda sõnul luureametnike edastatud teabele, kauplevad Ukraina kõrgemad ametnikud ja kindralid lääne poolt sõja tarbeks eraldatud relvastuse ning laskemoonaga.
Toimetas Karol Kallas