Ukraina tankistid Bahmuti lähistel, 10.04.2023 Foto: Scanpix

Tuntud uuriva ajakirjaniku Seymour Hershi sõnul on Ukraina president, kindralid ja kõrgemad ametnikud kantinud kõrvale vähemalt 400 miljonit dollarit abiraha.

Hersh väidab oma Substacki postituses, et Ukraina ulatuslikust korruptsioonist ja lääneriikide abi omastamisest on teadlik Luure Keskagentuur (CIA).

Hershi ülevaade süüdistab Ukraina valitsust, et see ostab Ameerika Ühendriikide poolt sõjaväe tarbeks diiselkütuse ostmiseks antud raha eest seda Venemaalt.

Samuti väidab ajakirjanik, et Ukraina kõrgemate ametnike loodud variettevõtete vahel toimub konkurents relvaekspordi vallas ja relvi tarnitakse üle maailma erarelvakaupmeestele. 

Hershi sõnul kohtusid käesoleva aasta jaanuaris Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja CIA direktor William Burns, kus teema üle aru peeti.

Hersh, kes toetub kõrge CIA ametniku teabele, väidab: "Burns hoiatas Zelenskõid, et Kiievi kõrged kindralid ja ametnikud on vihased, kuna president on liiga ahne ning võtab omale osa kindralitele mõeldud varastatud abirahast." 

Ajakirjaniku sõnul on talle teadaolev raha kõrvaldamise skeem seotud Ameerika Ühendriikide poolt Ukrainale energiakandjate ostmiseks antud vahendite kõrvaldamisega.

Hershi sõnul ostavad Zelenskõi ja tema kaaskond Venemaalt – riigist, millega Ameerika Ühendriikide poolt toetatud Ukraina on sõjas – odavamat diiselkütust. CIA eelmisel aastal avaldatud hinnangu kohaselt ulatub kõrvaldatud raha hulk vähemalt 400 miljoni dollarini (ca 360M€). Teise analüütiku sõnul meenutab Ukrainas toimuv korruptsioon 2021. aasta sügisel lõppenud Afganistani "Kestva vabaduse" aegu.

Hershi kinnitusel väitis üks luureametnik talle: "Zelenskõi ostab venelastelt odavamat diiselkütust. Ja kes maksab [Ukraina] gaasi ning nafta eest? Meie [USA]! Putin ja tema oligarhid teenivad miljoneid."

Ajakirjaniku kinnitusel andis Burns kohtumisel Zelenskõile üle nimekirja 35 kindrali ja kõrgema ametniku nimedega, kelle korruptsioonist on CIA teadlik. Zelenskõi vallandas ameeriklaste surve tõttu kümme päeva hiljem kümme kõige hullemat korruptanti, kuid pole rohkem suurt midagi ette võtnud.

Hersh paljastas käesoleva aasta veebruaris, et Nord Streami torujuhtmete õhkimise taga on Ameerika Ühenriigid.

Toimetas Karol Kallas