Erakonna Isamaa esimees ja riigikogu liige Urmas Reinsalu leiab, et Siim Kallase (Reformierakond) üleskutse kehtestada 1000 eurone automaks aastas on häbiväärne. Samuti on makse tõstev Reformierakond tema hinnangul muutunud nüüdseks vasakpoolseks ja populistlikuks parteiks.
Avaldame Reinsalu sotsiaalmeediapostituse täies mahus:
Siim Kallas kutsub üles kehtestama 1000 eurose automaksu.
Omal ajal propageeris Reformierakond madalaid makse, nüüd kõikide maksude tõstmist. Reformierakond on tänaseks muutunud vasakpoolseks ja populistlikuks parteiks. Autode maksustamist põhjendab Siim Kallas mõttega, et auto omamine pole vaesteabi.
See tähendab, et maksustamisest on saanud otsekui käitumise eeldus, millest vabastaks siis argumendina vaesus. Tõesta ära, et sa ei saa endaga hakkama!
Kui saad, siis maksustame.
Ükski autoomanik ei küsi auto omamise tõttu mingit toetust, inimestele lihtsalt ei meeldi uus maks.
Auto omamist püüab Siim Kallas kujutada kui luksust, milleta saab hakkama. See on vale eeldus. Auto kasutamises pole midagi taunimisväärset, mida otsekui pahet maksustada. Auto on suurel osal Eesti peredel ning see pole mingi luksus, vaid praktiline tarbeese, mis on ka paljudel peredel, kes tulevad vaevu ots-otsaga kokku.
Lausa naeruväärselt kõlab Kallase vastandamine: autoomanikud versus teised ühiskonna grupid, kes peavad oma maksudest ülal pidama teedeehitust ja hoidu.
Tegelikkus on, et Eestis maksavad autoomanikud kütuseaktsiisi, mis on oluliselt suurem kui teedele minev raha.
Siim Kallas lõdva randmega paljastab samas maksutõstjate filosoofia: tegelikult peaks olema maks auto pealt 1000 eurot. See on ju vaid number! Nende sõnadega põhjendas Kaja Kallas kevadel vaid 72 tunnist kooskõlastamise aega maksutõusude seaduseelnõudele.
See on inimestele hoiatus: kui laseme selle maksu kehtestada, siis maksutõstjate vaates sellega ei piirduda: miks võtta tulevikus 100 eurot, kui või võtta tuhat? See on ju vaid number.
Eestis on ka möödunud kvartalis majanduslangus. Majanduskasvu asemel tegeleb koalitsioon üha uute maksutõusudega, mis süvendavad majanduslangust ning suurendavad inflatsiooni.
See on tüüpiline vasakpoolne poliitika: maksustame nii inimesi kui kogu ühiskonna vaesemaks. Kallas ütleb, et maksutõusu abil tuleb majanduskasv. Tegelikkus on ekspertide hinnangul meie olukorras risti vastupidine.
Eriti häbiväärseks teeb sellise vasakpoolse jutu küünilisus, millega lubati enne valimisi makse mitte tõsta. Nüüd loeme Siim Kallase unistust tema huultelt: automaks kõigile 1000 eurot.
Toimetas Martin Vaher