ÜRO haldusalas tegutsev kaubandusorganisatsioon leiab 4. oktoobril avaldatud aastaülevaates, et maailma majanduskasvu ergutab riikidevahelise ebavõrdsuse vähendamine, rohkem regulatsioone ja keskpankadele suurema võimu andmine.
ÜRO Kaubandus- ja Arengukonverentsi (UNCTAD) avaldatud dokumendis "2023. aasta kaubanduse- ja arenguaruanne" kutsutakse riike üles vähendama omavahelist ebavõrdsust ja andma keskpankuritele, eriti rikaste riikide omadele, suurem võim rääkida kaasa maailma majanduses.
UNCTAD aruandes kirjutatakse:
"Madalale kasvule osutavate trendide lahknevus võtmetähtsusega piirkondade, samuti ka G7 seitsme riigi grupi ja algsete BRICS riikide (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika) vahel osutab, et hetkel pole olemas selget jõudu, mis viiks maailma majanduse jõulisele ja jätkusuutlikule taastumise rajale."
UNCTAD-i peasekretäri Rebeca Grynspan leiab ülevaate kommentaaris, et maailm vajab "tasakaalustatud eelarve-, rahanduse- ja pakkumisemeetmete segu, et saavutada rahaline kestlikkus ning ergutada investeeringuid".
Grynspan jätkas: "Rahvusvahelise kaubavahetuse ja rahandussüsteemi vahelisi süvenevaid asümmeetriaid peab suunama regulatsioonidega."
UNCTAD-i sõnul kasvas 2022. aastal maailma majandus kolm protsenti, käesoleval jääb see 2,4 protsendi piiresse ning väga vähe märke lubab, et 2024. aastal midagi paremaks läheks.
Maailmamajanduse seiskunud majanduskasvu vastu soovitatakse UNCTADi aastaülevaates nii arenenud kui arenevates riikides teha ebavõrdsuse vähendamisest majanduspoliitikate prioriteet. Samuti peavad ÜRO allorganisatsiooni sõnul, osutatud esimuseni jõudmise nimel, keskpangad mängima majanduse stabiliseerimises jõulisemat rolli ja tagama, et "laenusüsteemid pakuvad usaldusväärset ligipääsu likviidsusele".
"Maailmamajanduses kasvavate vastastikuste sõltuvuste valguses peaksid keskpankurid võtma endale suurema tasakaalustava ülesande, mis aitaks tasakaalustada rahalise stabiilsuse prioriteete pikaajalise rahalise jätkusuutlikusega," kirjutatakse aastaülevaates.
Toimetas Karol Kallas