Objektiivile laekunud vihje kohaselt on alates eelmisest nädalast pandud kinni riigikogu ametliku YouTube'i kanali istungite otseülekannete kommentaarium. Vihje saatja kardab, et see on ees ootava tsensuuri üks ilming, kuna valitsuse osas kriitilise meelega inimeste hulk kasvab iga päevaga.
"Ehk on siin oma seos tsensuurile, mis ees ootab. Kuna ma ise osalesin aeg ajal seal kommentaariumis ja lugesin arvamusi, siis oli selgelt näha, et valitsuse osas kriitilise meelega inimeste hulk kasvas iga päevaga," seisab Objektiivile laekunud kirjas.
Riigikogu liikme Varro Vooglaiu päringu peale vastas riigikogu kantselei avalike suhete osakonna juhataja Urmas Seaver, et kantselei otsustas kommentaariumi eelmisel nädalal sulgeda, sest seal olevat olnud ridamisi solvavaid ja ebatsensuurseid väljendeid.
"Nii näiteks arutati eelmise nädala kolmapäeval seal tükk aega ühe Riigikogu liikme suguelundi üle. See kindlasti ei ole arutelu, mida riigikogu kantselei peaks väärtustama ja kaitsma. Hoopis vastupidi – meie oleme selle konto omanikud ja meil on vastutus, et seal ei solvataks inimesi ega kasutataks ebatsensuurseid väljendeid," põhjendatakse Vooglaiule saadetud kirjas oma otsust kommentaarium sulgeda.
"Kantselei avalike suhete osakond on sellest probleemist olnud juba mõnda aega teadlik. Me oleme proovinud seda kommentaariumi jõudumööda ka viisakamana hoida ning lootnud, et olukord paraneb, kuid see olukord ei ole muutumas. Samas ei ole meil olemas tööjõudu, et seda kommentaariumi kogu aeg jälgida ja vajadusel puhastada. Seega oli ainumõeldav lahendus see kommenteerimise võimalus sulgeda," selgitatakse täiendavalt.
Seaver toob täiendava detailina välja ka selle, et YouTube`i keskkond eeldab, et konto omanik vastutab tema kontol toimuva solvava tegevuse eest ning vajadusel konto omanik ise modereerib kontot. "Kui konto omanik ei suuda oma kontot modereerida aga tema suhtes tulevad kaebused, siis on YouTube´il võimalik see konto sulgeda," kirjutab ta.
Vooglaid küsis omakorda Seaverilt, et kas vahepealseks lahenduseks ei oleks ebatsensuurselt käituvate kasutajate blokeerimine, selle asemel, et kogu kommentaarium kinni panna ja võtta seega üldse võimalus istungile reaalajas kaasa elada ning seal räägitu üle arutelu pidada.
Seaver vastas sellele, et nad on seda ka jõudumööda proovinud, et ebatsensuurselt käituvaid blokeerida, aga see ei olevat toonud lõpuks suurt muutust. "Ja teisalt ei lahenda see ära kõige valusamat kohta – meil ei ole võimalik seda kommentaariumi pidevalt jälgida ja koheselt reageerida. Meil lihtsalt ei oleks selleks tööjõudu. See ei ole realistlik ülesanne," põhjendas ta.
"Kusjuures märgin ära ka selle, et meile on aeg ajalt tulnud selle kommentaariumi suhtes kaebusi, et miks te ei modereeri seda. On olnud juhtumeid, kus seal kommentaariumis ise kommenteerinud inimene on langenud solvava rünnaku alla ja on siis pöördunud meie poole," lisas ta lõpetuseks.
Toimetas Martin Vaher