Ühendkuningriigi Covid-19 uurimiskomisjoni ees andis tunnistusi Covidi aja kabinetiminister Michael Gove, kelle sõnul on olemas "arvestatav kogus hinnanguid", et Covid-19 on inimeste poolt valmistatud.
Gove, kes täna on ametis Ühendkuningriigi toorist peaministri Rishi Sunaki valitsuse järgmisele tasandile liikumise ministrina, esines Covid-19 uurimiskomisjoni ees 28. novembril. Tema sõnul tegi asjaolu, et viirus võis olla inimtekkeline, pandeemia haldamise Ühendkuningriigi valitsuse jaoks keerulisemaks, vahendab Telegraph.
Ta lisas, et selline "uudne" viirus esitas "uusi väljakutseid", mis nõudis "uut teadust". Covidi aja kabinetiminister tunnistas, et valitsus ei olnud pandeemiaks valmis.
Uurimiskomisjoni nõunik Hugo Keith KC (King's Councel; kuninga nõunik) osutas selle peale, et Gove'i sellised "inimtekkelisusele" osutavad väited on "teatud määral lõhestavad" ja ei paku uurimiskomisjonile huvi. Samas peaministri kantselei osutab Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO), mille sõnul "tuleb [Covid-19 alguse puhul] arvestada kõigi võimalustega" ja pandeemia põhjuste väljaselgitamiseks tuleb veel teha ära palju tööd.
Alguses leidis WHO, et Covidi puhul on tegemist zoonoosiga, kuid WHO uurimisrühma juht tunnistas hiljem, et Hiina Rahvavabariigi esindajad avaldasid neile survet jätta kõrvale võimalus, et viirus võis lekkida Wuhani Viroloogiainstituudist.
Hiina RV eitab tänaseni igasugust seotust SARS-CoV-2 tekitamisega ja nimetab selliseid hinnanguid "poliitiliselt motiveerituks". Samuti on see tõkestanud välismaiste teadlaste ligipääsu teemaga seotud laboratooriumitele, uurimismaterjalidele ja viiruse proovidele.
Covidi uurimiskomisjoni ülesandeks on teha selgeks ainult Ühendkuningriigi pandeemiaks ettevalmistumise ja selle haldamise asjaolud ning selle alguse vastu huvi ei tunta.
Bioturvalisuse ekspertide sõnul on samas tegemist väga olulise teadmisega ja tulevikku arvestades on tõik, et Covid-19 algus pole kolm aastat peale pandeemia algust üheselt selgeks saanud, murettekitav.
Lisaks süüdistavad paljud poliitikud uurimiskomisjoni, et see pole huvitatud tõe välja selgitamisest ning tahab uurimisest teha seebiooperi, mille peaosas on Covidi aja UK peaminister Boris Johnson.
Gove tunnistas samuti, et valitsus tegi Covidi ajal suuri vigu ja vabandas kannatanute ees.
Covid-19 valla pääsemise käik toimus tõenäoliselt kuidagi järgnevalt: Ameerika Ühendriikide sõjatööstuskompleks tellis riigi riiklikelt terviseinstituutidelt (NIH) kunagi viiruste võimendamise uuringud. Sellised teadustööd keelati 2015. aasta paiku Ameerika Ühendriikides ära ja NIH ostis selle peale "arendustöö" sisse Hiina Rahvavabariigi laboratooriumitest. Wuhani Viroloogiainstituudis toimus 2019. aasta sügisel (oktoobris?) mingi õnnetus, mille tulemusel pääses SARS-CoV-2 valla.
Hiina Rahvavabariik võtab väidet, nagu nende teadlased oleksid viiruse kogemata valla päästnud, väga valulikult ja ähvardab sedasi arvavaid riike ning organisatsioone ränkade vastumeetmetega. WHO on Hiina RV poolt ära ostetud ja tänane WHO peasekretär on ametis tänu Hiina RV-le.
Toimetas Karol Kallas