NATO peasekretär Jens Stoltenberg avaldas COP 28 kliimamuutuste propagandaüritusel arvamust, et kliimamuutused on NATO jaoks sama tähtsad kui sõda ja mõlemad on omavahel seotud.
Araabia Ühendemiraatide Dubai emiraadi halduskeskuses toimuv "osapoolte" kliimakogunemine COP 28 on järjekorras 28-s. COP 28 on lühend pikemast ürituse nimetusest "28-s ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osapoolte nõupidamine" (Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change) Number 28 näitab, et kliima COP-e on varem peetud 27 korda.
Stoltenberg lubas, et kliima on NATO jaoks jube tähtis ja organisatsiooni kaitse- ning sõjaväed muutuvad 2050. aastaks üdini roheliseks.
Ta selgitas kliima ja sõja suhteid järgmiselt:
"Esiteks me peame täieliselt teadvustama, et kliimamuutuste ja turvalisuse vahel on seos ja see mõjub mõlemat pidi.
Kliimamuutused muudavad kriisid kordades hullemaks. Need sunnivad inimesed liikuma. Juba täna suurenevad rändevood kliimamuutuste tõttu. Kuid lisaks võimendavad kliimamuutused olelusvõitlust ressursside pärast. Sedasi võimendavad kliimamuutused lahkhelisid ja lahkhelid on NATO ning meie turvalisuse jaoks tähtsad."
Stoltenberg jätkas sõdade ja kliimamuutuste vahekorra teise poole kirjeldamisega:
"Kuid see kõik toimib ka vastupidises suunas. Sest sõjad ja vastuolud teevad kliimamuutustega võitlemise keerulisemaks. Osaliselt seetõttu, et [konfliktid ja sõjad] vähendavad riikide vahel usaldust, mida on vaja kliimamuutuste arhitektuuri ehitamiseks – arhitektuuri, mida meil on vaja kliimamuutustega võitlemiseks. [Arhitektuuri all mõtles Stoltenberg ilmselt koostööraamistiku vms.]
[Usaldust on vaja] ka sellepärast, et vahendeid, mida peaks kasutama heitmete vähendamiseks, kasutatakse planeedi kaitsmise asemel meie turvalisuse tagamiseks.
Meil on vaja panustada vahendeid oma turvalisuse kaitsmiseks. Seega rahu ja tasakaal on kliimamuutustega võitlemise võime tagamiseks äärmiselt olulised. Kui teil ei õnnestu hoida rahu, siis ei ole meil võimalik võidelda ka kliimamuutustega. Seega, need seosed käivad mõlemat pidi.
Kliimamuutused tekitavad kriisi ja kriis vähendab võimalusi võidelda kliimamuutustega. Seega selline on teemade tuum, millega NATO silmitsi seisab."
Toimetas Karol Kallas