Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunaki sõnul, kes Covid-19 ajal oli rahandusminister, polnud teadlased Covidi ajal antud suunistes sugugi üksmeelel ja sulgemised ning piirangud tegid tõenäoliselt rohkem kurja kui neist oli kasu.
Ühendkuningriigis moodustati kõrgetasemeline Covid-19 ajal kehtestatud meetmete otstarbekuse ja põhjendatuse uurimise komisjon , mis alustas tegevust 2022. aasta juuni lõpus. Selle ees on käinud tunnistusi andmas kõik toonased asjasse puutuvad ministrid, sealhulgas peaminister Boris Johnson, vahendab Telegraph.
Sunak tõi oma arvamuse tõestuseks Imperial College'i ja Manchesteri Ülikooli koostatud uuringu. Osutatud uuringu keskmes on "väärtuslikult elatud eluaastad" (või: kvaliteedi järgi korrigeeritud eluaastad; quality-adjusted life years), mis on mõõdik, mida kasutab Ühendkuningriigi Tervise ja Hoolekande Instituut (National Institute for Health and Care Excellence; Nice) hindamaks, kas mõni tervisealane sekkumine on oma hinda väärt.
Peaminister osutas 2020. augustist pärit aruandele, milles hoiatati, et "võimalike tuleviku Covid-19 surmade käsitlemine viisil, nagu mitte miski muu poleks enam oluline, võib kaasa tuua halvad tagajärjed".
Sunaki Covidi-uurimiskomisjoni ees antud tunnistus on oluline asjaolu tõttu, et selle kohaselt võidi riik sulgeda halva teaduse, valeandmete ja neist tingitud nõdra mudeldamise tõttu liiga kauaks, millega kaasnesid tohutud majanduslikud ning sotsiaalsed kahjud.
Samuti tuleb välja, et R-numbri järgi sammude seadmine polnud asjakohane. R-number kirjeldab, kui suure hulga inimesi on nakatunud inimene võimeline edasi nakatama ja selle väärtuse järgi saab väidetavalt hinnata, kas haiguse levik suureneb või tõmbub tagasi. Kui R langeb alla nulli, siis võib öelda, et viirus on saadud kontrolli alla. Johnson leidis, et R-i alla nulli toomine on üks viiest kõige olulisemast näitajast, milleni Ühendkuningriik peab enne normaalse elu juurde tagasi pöördumist jõudma.
Sunaki sõnul tehti R-i hindamiseks vajalike andmete kogumises ja analüüsimises vigu, mille tõttu ülehinnati haiguse edasikandumist, mis muutis R-numbri "kunstlikult kõrgeks" ning sedasi tõi kaasa pikema piirangute aja.
Samuti osutas peaminister, et Covidi ajal tuvastati väga suur hulk nakatumisi haiglates ja hooldekodudes, seda ei eraldatud kogukonna nakatumistest ja nii paistis, et üleüldine nakatumiste hulk on kõrge.
Sunaki sõnul sai 30 protsenti Covidi juhtumitest juba 2020. aasta maikuu alguses alguse haiglatest. Juuniks tõusis haiglates tuvastatud juhtumite osakaal 80 protsendini.
18. juunil tõdeti Sage'i (UK teadusnõukoda) märgukirjas, et andmestiku "vead" võivad tähendada, et viiruse ülekandumise määra hinnatakse üle ja see võib paista "kunstlikult kõrge".
Inglismaa Rahvatervise (Public Health England; PHE) tehtud analüüs näitas hiljem, et neljandik Covidi nakatumistest toimus haiglates.
Toimetas Karol Kallas