Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) Lasteekraani veebikanali noortesaates NOVA rääkis seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa lastele ja noortele, et meie sooline identiteet ei olevat nii mustvalge, vaid pigem päris kirju. Tema sõnul oleme me soolises plaanis mitmekesised ning see olevat normaalne. Samuti soovitas ta samast soost inimese vastu tekkivate tunnete korral toimida täpselt samamoodi nagu tunnete korral, mis tekivad vastassoost inimese vastu.
Saatejuht: Tere, Kristina! Me oleme nii harjunud, et maailm jaguneb siis meesteks või naisteks või siis poisteks või tüdrukuteks. Aga see polegi nii mustvalge. Räägi sellest lähemalt.
Seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa: Ei ole jah nii mustvalge. Päris kirju on. Ja inimeseks olemine ongi kirju nähtus. Ja mitmekesisus on inimeseks olemise väga-väga normaalne ja loomulik osa. Me olemegi kõik erinevad ja soolises plaanis oleme me ka tegelikult erinevamad, kui seda varasemalt on teatud või arvatud. Lihtsalt see on kuidagi vähe tähelepanu saanud varem ja praegu saab see teema järjest rohkem tähelepanu ja ka järjest rohkem teadlaseid uurivad sugu ja sooidentiteeti ehk siis seda, kellena inimene ennast näeb ja tunnetab ja kuidas ta seda kogeb, näeb ja tunnetab ja millest see sõltub, mis seda kõike mõjutab. Et tõesti, see on väga-väga pikk jutt… lai, huvitav jutt kindlasti, aga ma arvan, et kõige lihtsam ongi öelda, et me oleme mitmekesised ka soolises plaanis ja see on normaalne.
Saatejuht: Mida teha, kui keegi tunneb, et talle meeldib samast soost inimene?
Kristina: Mida teha siis, kui keegi tunneb, et talle meeldib vastassoost inimene? Ma arvan, et täpselt samu asju. Lihtsalt on täitsa aru saada, et see tunne või see taipamine või see arusaamine võib tunduda hirmutavam, sest me ei ole väga sallivad ühiskonnana… pigem mitte, ütleme nii. Kuigi me oleme sinnapoole päris toredasti teel. Mõelda ise selle tunde peale, mis tunnet see mulle annab: kas see on meeldiv tunne, kas see on elevust täis tunne, ärevust täis tunne? Ma arvan, et see võiks olla täpselt samasugune reaktsioon või samasugune nii-öelda selle tunde sees olemine ja sellega toimetamine nagu siis, kui sulle meeldib vastassoost inimene. Ja just see sama asi, et kas ma tahan seda iseendale hoida või tahan ma seda jagada ka sellele teisele inimesele… kas see on mulle, ma ei tea, meeldiv, turvaline, et siin on palju asju, mida mõelda.
Saatejuht: Kuidas siis käituda, kui tunned, et sa polegi päris nii füüsilises kehas nagu paistab?
Kristina: Ma arvan, et kõige parem on sellest rääkida jälle mõne täiskasvanuga… loodetavasti oma lapsevanemaga, täiskasvanuga, keda sa usaldad. Jagada seda tunnet, neid küsimusi küsida. Ma arvan, et kõige-kõige parem ongi kõiki selliseid küsimusi jagada ja küsida, kogemusi jagada ja küsida… aga siin on kõige-kõige olulisem jälle täiskasvanutele rõhutada ja südamele panna, et selleks, et meie lapsed meiega julgeksid rääkida ja jagada oma küsimusi, ebakindlust, oma kogemusi, selleks me peame olema toetavad, turvalised ja hoidvad täiskasvanud.
Saatejuht: Kuidas sõbrana peaks käituma, kui sõber sulle sellise uudise usaldab?
Kristina: Toetama sõpra. Ütlema, et kõik on okei… sa oled mu sõber, sa meeldid mulle, mul on sinuga vahva, mul on sinuga tore ja käituda edasi sõbrana täpselt samamoodi. Ja samas, kui sa ütled, et see on saladus, või et kui ta usaldab midagi sellist sulle, mis võib-olla sõbra jaoks võiks jääda teie kahe vahele, siis kindlasti hoida seda iseendale, mitte jagada kellegi teisega, kui su sõber ei ole selleks valmis või kui ta ise ei ole öelnud, et "ah, minu jaoks on täitsa okei, kui sellest räägitakse". Küsi sõbra käest, kuidas ta tahab.
Seda saadet on võimalik vaadata ERRi Lasteekraani veebikanalist, vajutades siia.
Toimetas Martin Vaher