Austria ülemkohus mõistis günekoloogilt, kes ei tuvastanud sündimata lapse puuet ja kelle elule oleks sellisel juhul ots peale tehtud, vanemate kasuks välja 76 500 eurot.
Lisaks esmasele 76 500 eurosele kahjutasule peab arst maksma kinni kõik lapse puudest tingitud erihoolde kulud, mis võivad küündida sadadesse tuhandetesse eurodesse, vahendab LifeSiteNews.
Austria Kärnteni liidumaal tegutsev günekoloog ei pannud korduvate ultraheliuuringute käigus väidetavalt tähele, et lapsel puudub vasak käsi. Vanemad ei olnud puudest teadlikud ja laps sündis.
Vanemaid esindanud advokaadi sõnul oleks sündimata laps juhul, kui puue oleks olnud vanematele teada, ära tapetud.
Kohus leidis, et lapse sügav puue oleks pidanud olema arstile näha juba esimese trimestri ultraheliuuringute käigus ja sellest oleks pidanud vanemaid teavitama. Kohtu sõnul on vanematel "õigus iseseisvalt otsustada", kas nad tahavad kasvatada üles puudega lapse või ta hoopis emakõhus ära tappa.
Kohtu sõnul on arst vastutav sedasi vanematele tekitatud "kahjude" eest.
Otsusel on eeldatavalt kaugele ulatuvad mõjud kogu meditsiiniteenuste osutamise valdkonnale ja patsientide õigustele.
Oht seisneb eelkõige asjaolus, et last võib otsuse kohaselt käsitleda "kahjujuhtumina" (damage case).
Bioeetikute sõnul tuleks selle asemel, et kõik vigased lapsed emakõhus ära tappa, tagada kõigile inimestele õigus elule ja riigi poolt toetada puudega laste vanemaid kõikmõeldavatel viisidel. Samuti leitakse, et kohtud peaks esikohale seadma inimese elu ja "eugeenilisel mõtlemisel" ei tohiks olla ühiskonnas kohta.
Austria katoliiklaste ilmikute nõukogu juht Wolfgang Mazal leiab: "Ühiskond, mis peab puudega laste tapmist seaduslikuks, või neid kahju tekitajateks, seab sedasi teadlikult ohtu terve inimkonna."
Toimetas Karol Kallas