Kreeka "konservatiivne" valitsus kavatseb juba käesoleval kuul seadustada samasooliste abielu. 23. jaanuaril kogunenud Kreeka õigeusukiriku püha sinod võttis vastu aga üksmeelse avalduse, milles deklareeritakse, et kirik tunnistab ainult kristlikku abielu ühe mehe ja ühe naise vahel.
Püha sinod rõhutab, et kristlik abielu ei ole lihtsalt kooselu kokkulepe, vaid püha salasus, mille kaudu antakse Jumala armu ühe mehe ja ühe naise liidule nende teel jumalikustumisele, sõltumata sellest, kas neil on või ei ole lapsi, vahendab Meie Kirik.
Kiriku hinnangul on eelnõu ja selle toetajate siht ära kaotada isa ja ema rollid perekonnas ja pakkuda asemele "sooneutraalne vanemlus", samuti asetada homoseksuaalsete partnerite huvid ettepoole lapse huvidest.
Eelnõu annab nimelt samasoolistele "abikaasadele" õiguse lapsi adopteerida, ent mitte asendusemaduse kaudu. Kiriku avalduse kohaselt hakatakse aga pärast homopaaridele lapsendamise õiguse andmist lapsi käsitlema justkui "aksessuaaridena" ning "seltsi pakkuvate lemmikloomadena homopaaride jaoks".
"Eelnõu ei lammuta mitte üksnes bioeetika reegleid, kristlikke väärtusi ja Kreeka peretraditsiooni, vaid see tühistab tulevaste laste õigused ja soorollid kui ühiskonna sidususe elemendid – ja see puudutab kõiki, isegi kui nad ei aktsepteeri kristlikku eetikat."
"Lõpuks on küsimus, mis jääb vastuseta: mis on selle otsuse, mis muudab täielikult ja radikaalselt abieluinstitutsiooni ja vanemate staatust, tegelik põhjus ning miks seda taolise järjekindlusega edendatakse?" küsitakse püha sinodi avalduses.
Kreeka kiriku juhtimisorgan deklareerib, et kirik tunnistab ainult kristlikku abielusalasust ning lükkab tagasi ilmaliku abielu, sõltumata selle osapoolte soost.
Valitsuse pressiesindaja sõnul on Kreeka valitsusel selleks sammuks aga rahva enamuse mandaat. Detsembris läbi viidud küsitluse kohaselt toetab samasooliste abielu seadustamist 52% ehk napp enamus kreeklastest. Kreekas on samasooliste paaride tsiviilpartnerlus seadustatud juba 2015. aastast.
Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis kavatseb riigis samasooliste abielu seadustada veebruari keskpaigaks ning selleks saab tema nii-öelda konservatiivne valitsus vajalikku toetust ka vasakpoolselt opositsioonilt, vahendab Euronews.
Avalikult homoseksuaalne endine pankur Stefanos Kasselakis, kes juhib radikaalset vasakparteid Syriza, ütles, et ta annab oma erakonna 38 saadikule korralduse hääletada selle homoabielu eelnõu poolt, kuigi ta leiab, et see ei taga homoseksuaalidele piisavalt "vanemlikke õiguseid".
Kasselakis, kes "abiellus" oma "abikaasaga" 2023. aasta oktoobris New Yorgis, on väljendanud soovi saada lapsevanemaks surrogaat- ehk asendusema abil. Asendusemaduse on aga hukka mõistnud ka paavst Franciscus ning see on muudetud Itaalias ebaseaduslikuks.
Peaminister Mitsotakise eelnõu ei võimaldaks samasoolistel paaridel saada lapsi asendusemaduse teel. Samas antaks täielikud vanemlikud õigused samasoolistele paaridele, kellel juba on lapsed varasemast suhtest. Samas sisaldas eelnõu varasem versioon ka asendusemaduse kasutamise võimalust samasoolistele paaridele.
Kreekas on hetkel asendusemadus lubatud vallalistele või abielus naistele, kes pole võimelised saama lapsi tervislikel põhjustel. Lapsendamise võimalus on olemas aga heteroseksuaalsetele paaridele või vallalistele meestele ning naistele.
Kasselakise sõnul sisaldab peaministri poolt edendatud eelnõu hoolimata mõnedele "ebatäiuslikkustele" siiski "mõningaid positiivseid elemente".
Opositsiooni toetus tagaks eelnõu läbisurumise 300 liikmelises parlamendis hoolimata sellest, et umbes tosinkond saadikut Mitsotakise "liberaalkonservatiivsest" erakonnast Uus Demokraatia on selle vastu. Erakonnal on parlamendis kokku 158 kohta.
Samas on Kasselakis kritiseerinud peaministrit selle pärast, et ta ei ole suutnud sundida kõiki oma saadikuid seda "inimõiguste küsimust" toetama, nimetades seda "poliitiliseks argpüksluseks". Mitotakis valiti ülekaaluka toetusega tagasi ametisse vaid kuue kuu eest.
Kõige tugevam vastuseis homoabielu eelnõule ongi tulnud Kreeka õigeusukiriku poolt, millel on Kreeka ühiskonnas endiselt väga suur mõju. Kirik kardab, et samasooliste abielu seadustamine on esimene samm Kreeka ühiskonna lagundamiseks ning homopaaridele vanemlike õiguste andmiseks.
Mitsotakis vastas kiriku kriitikale aga, et nad võtavad küll kiriku vaateid kuulda, kuid viimselt "kehtestab seaduseid siiski riik".
"Me seadustame abieluvõrdsuse, mis tähendab seksuaalsel orientatsioonil põhineva diskrimineerimise kõrvaldamist. Selles pole midagi radikaalselt erinevat sellest, mida tehakse teistes Euroopa riikides," ütles ta.
Valitsuse pressiesindaja Pavlos Marinakis lisas omalt poolt, et nad kuulavad küll alati kiriku arvamusi lugupidavalt, kuid samal ajal rakendavad nad siiski oma poliitikat ning kuulavad ühiskonna, kodanikuühiskonna, kodanikkonna, institutsioonide ning erakondade vaateid.
Lisaks kirikule on selle eelnõu vastu ka parempoolsed erakonnad parlamendis.
Küsitluste kohaselt on kreeklased samasooliste abielu küsimuses lõhestunud, kuid enamus rahvast ei toeta vanemlike õiguste andmist homoseksuaalsetele paaridele.
Valitsus otsustas 19. jaanuaril samasooliste abielu seadustamise küsimuse rahvahääletusele panemise vastu. Avalik "arutelu" selle küsimuse üle kestis 25. jaanuarist kuni 31. jaanuarini ning eelnõu jõudis parlamenti 1. veebruaril. Parlament peaks samasooliste abielu seadustamise küsimuses oma lõpliku otsuse langetama kas 14. või 15. veebruaril.
Toimetas Martin Vaher