Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektor Kristalina Georgieva kinnitab, et maailma majandusel läheks hulga paremini, kui erinevad sotsiaalsed sood oleksid meestega võrdsed.
Georgieva toob enda sõnade kinnituseks Rahvusvahelise Valuutafondi korraldatud "sotsiaalse soo peavoolustamise" (IMF's Strategy Toward Mainstreaming Gender) uuringu, mis seab IMF-i edaspidises tegevuses naised kesksele kohale, vahendab Euronews.
Osutatud uuringu kohaselt kasvatab soolise lõhe vähendamine arenevaid majandusi kaheksa protsendi võrra. Kui sooline lõhe suudetakse täielikult sulgeda, siis kasvaks riikide sisemajanduse kogutoodang keskmiselt 23 protsenti.
Suurimaks probleemiks, mis ei luba naiste abiga majandust kasvatada, on naiste nigel osakaal poliitikas, mis jääb näiteks seitsmes Euroopa Liidu liikmesriigis, sealhulgas Ungaris, Iirimaal ja Kreekas keskmiselt alla 25 protsendi.
Euroopa Parlamendis on 40 protsenti naisi ja 60 protsenti mehi. Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja Euroopa Investeerimispanga (EIB) juhid on naised.
Lisaks leidis Euroopa Investeerimispank 2022. aastal avaldatud uuringus, et kui naised langetavad ärimaailmas otsuseid, vähendab see CO2 eraldumist 0,5 protsendi võrra.
Tähelepanu peaks pöörama nii IMF-i kui EIB uuringute puhul, et neis ei kasutata naistest rääkides sõna "sex" (kaasasündinud füüsiline sugu) vaid "gender" (nn "sotsiaalne sugu"). "Sotsiaalse soo" usutunnistuse järele võib sooline "võrdsus" tähendada nii ennast naiseks pidavate meeste, kassina käituvate inimeste kui hulgaliselt muid sugulise läbikäimise alusel tõlgendatavaid veidrusi kalliks pidavate isikute kaasamist.
Georgieva sõnul on Euroopa Liidus võrreldes ülejäänud maailmaga asjad sotsiaalse soo võrdsusega üldiselt hästi, kuid ära teha saaks veelgi rohkem. Naiste [sotsiaalne sugu] suuremal kaasamisel oleks tohutu majanduslik kasu.
IMF-i juhi sõnul pole Maailmapanga analüüsi kohaselt "meie kaunil planeedil ühtegi riiki, kus naised oleksid meestega täielikult võrdsed". Ta väidab, et tõestusmaterjale sotsiaalse sooga naiste kasulikkuse kohta on kõikehõlmav ja naiste kaasamine aitaks kiirendada aeglast majanduskasvu 20 protsendi võrra.
Naistepõhise majanduskasvu kiirendamiseks tuleb Georgieva sõnul riikide juhtimine rajada "usaldusväärsele andmepõhiste poliitikate vundamendile". Seejärel on vaja kohendada maksupoliitikat, anda naistele võimalus lapsed varakult lasteaeda saata ja tagada neile turvaline ühistransport. Samuti peavad naised saama kasutada rahasüsteemi võrdsetel alustel meestega.
Euronewsi ajakirjanik osutas Georgievale, et kui tänase kiirusega jätkata, siis (sotsiaalne) sooline lõhe ületatakse alles kolme sajandi pärast.
Kui tänane IMF-i juht kunagi noore professorina alustas, sai ta enda sõnul kohe aru, et kuhugi jõudmiseks ja meestega võrdne olemiseks peab ta tegema rohkem tööd kui mehed. Ta annab naistele ja eriti noortele naistele järgmised kaks soovitust:
"1. Te saate hakkama. Te olete tugevad ja targad. Te olete ilusad. Te võite seista enda eest ja nii tehes teete head ühiskonnale.
2. Kui te seda teete – mis on minu jaoks väga oluline õppetund ja mida ma oma tööelu jooksul olen korduvalt näinud – uskuge iseendasse. Ärge kõhelge, kui peate enda saavutustest rääkima."
Naised poliitikas ja majanduslik kasu?
Kui Angela Merkel oli Saksamaa kantsler, siis suuresti tänu temale tabas Euroopat sisserändekriis. Suurem osa Saksamaale saabunud sisserändajatest jääb sotsiaalsüsteemi koormaks ja nad ei lõimu ühiskonda.
Ursula von der Leyen on rohepöördega suunanud Euroopa Liidu majanduse tööstusest vabastamise, põllumajanduse hävitamise ja inimesed vaesumise teele.
Leyeni juhitud Euroopa Komisjon on võtnud sihiks sõnavabaduse "vihakõnest" vabastavate üleeuroopaliste tsensuuriseaduste kehtestamise, millist programmi juhib volinik Vera Jourova. Asutatud on mitu tsensuuriametit.
Kaja Kallase peaministriks oleku ajal on Eesti majandus langenud järjest 6–7 kvartalit, millest hoolimata suurendab Kallase valitsus hüppeliselt maksukoormust. Eestisse on tema ametisoleku ajal saabunud hinnanguliselt ümber 100 000 võõrkeelse sisserändaja.
Toimetas Karol Kallas