Naftatornid Aserbaidžaanis. Foto: ia-centr.ru

Maailmakuulsa investori Warren Buffetti investeerimisportfellisse kuuluv naftahiid Occidental Petroleum ennustab 2025. aastaks naftatarnete nappust, kuna ülemaailmselt ei suudeta enam piisavalt kiiresti asendada toornafta varusid.

"Me oleme juba praegu olukorras, kus paari aasta pärast saavad varud olema väga napid," ütles Occidentali tegevjuht Vicki Hollub telekanalile CNBC Phoenixis, Arizonas toimunud Smead Investor Oasis investeerimiskonverentsil.

Hollub märkis, et umbes 97% praegu maailmas toodetud naftast pärineb 20. sajandil avastatud maardlatest, kuid ülemaailmselt on vähem kui 50% viimasel kümnendil kaevandatud naftast suudetud leida uued kattevarud. 

Hollubi hoiatused kõlavad ajal, mil turgudel nähakse endiselt ülepakkumist, kuna nafta hind langes alles veebruaris 7% ja ka kõrgele kruvitud geopoliitilised pinged ei ole suutnud oluliselt nafta hinda kergitada.

Kuigi USA, Brasiilia, Kanada ja uus perspektiivne naftariik Guyana toodavad praegu rekordiliselt suuri koguseid toornaftat olukorras, kus Hiina nõudlus musta kulla järgi on langenud, viitavad pikaajalised primaarindikaatorid ikkagi peatsele naftakriisile. 

"Turg on praegu tasakaalust väljas, kuid see on pelgalt lühiajaline nõudluse probleem," ütles Hollub. "Aga probleem saab olema tingitud pikaajalise pakkumise puudujäägist," ütles ta.

Eelmisel aastal kasvas ülemaailmne naftanõudlus kiiresti, kusjuures 2023. aasta tarbimine ületas eelmise aasta tarbimist rohkem kui 2 miljoni barreliga päevas. Energiaagentuuride ühiseks seisukohaks on, et 2024. aastal kasvab ülemaailmne naftanõudlus taas.

Analüütikakeskus Energy Intelligence prognoosib, et ülemaailmne nõudlus musta kulla järgi on sel aastal tagasihoidlik 1,1 miljonit barrelit päevas, mis peegeldab jätkuvalt COVID-eelset aega, samas kui OPEC prognoosib juba 2025. aastaks nafta nõudluse kasvu 1,8 miljoni barrelini päevas. Kasvukõverat ennustavad prognoosid tuginevad oma hinnangutes peamiselt Hiina majanduse taastumisele. 

Occidentali hoiatus leiab aset ajal, mil maailma suurima nafateksportööri Saudi-Araabia valitsus on andnud teada, et ei kavatse ellu viia varemalt välja käidud plaane tootmise laiendamiseks. 

Toimetas Adrian Bachmann