Saudi Araabia teavitas käesoleva aasta alguses G7 riike, et kui need omastavad Venemaa külmutatud varad, hakkavad nemad müüma Euroopa Liidu riikide võlakirju.
Maikuus kiitis Euroopa Liit heaks Venemaa külmutatud varadelt teenitud intresside ja kasumi kasutamise Ukrainale relvastuse ostmiseks. Tegemist oli tagasilöögiga Volodõmõr Zelenskõile, kes nõudis kõiki Venemaa varasid, mida on lääneriikides kuskil 300 miljardi dollari jagu, Ukrainale, vahendab Bloomberg.
Paljud asjatundjad imestasid, mis oli sellise meelemuutuse taga.
Saudide kuningriigi rahandusministeerium teavitas 2024. aasta alguses suure seitsmiku teatud osapooli, et kui Venemaa varade konfiskeerimise kava teoks saab, hakkavad nemad müüma Euroopa Liidu võlakirju. Tegemist oli varjatud ähvardusega ja konkreetsemalt mainiti Prantsusmaa veksleid.
Suurem osa mainitud kolmesajast miljonist Venemaa dollarist asuvad Prantsusmaa, Saksamaa ja Belgia pankades. Saudide käik oleks tõenäoliselt põhjustanud Euroopa niigi hapral riigivõlakirjade turul paanikamüügi. Kuna Venemaa varasid suuremas mahus ära võtma pole hakatud, siis näitab nimetatud tõik, et saudidel on maailmas suurem mõjuvõim kui Ukrainal, korporatiivsel libavooruslikul meedial ja mõne väikeriigi – või EL välispoliitika – naisjuhil.
Saudi-Araabia on Ukraina sõja ajal saanud hästi läbi nii Venemaa kui Ukrainaga, kuid osutatud ähvardus näitab, et kui on vaja valida pooli, valib riik Moskva.
Samuti näitab saudide ähvarduse kaal, et lääneriikide mõju maailmas väheneb ja maailma lõunapoolsemad riigid Ukrainat toetada ei taha.
2016. aasta aprillis ähvardas Saudi-Araabia toonast Ameerika Ühendriikide presidenti Barack Obamat, et kui mõni Ameerika Ühendriikide kohus peaks leidma, et kuningriik on mingis osas süüdi 2001. aasta 11. septembri New Yorki kaksiktornide rünnakus, siis müüb see maha kõik USA riigivõlakirjad. Neid oli saudide valduses toona 750 miljardi dollari ulatuses ja see oleks põhjustanud väidetavalt turu kokku kukkumise. Ameerika Ühendriikide "õigusriigi põhimõtted" jäid saudide tahtmisele alla.
Majandusuudiste portaal Zerohedge järeldab antud kahest Saudi-Araabiaga seotud tõigast:
- Petrodollar pole küll surnud, kuid see on võrreldes oma endise hiilgusega hale vari. Sellega saab mõjutada ainult riike, mis omavad USA võlakirju ja need omakorda võivad vastukaaluks müüa need maha.
- USA dollari Venemaa vastu relvana kasutamine on katastroofi mõõtu tagajärgedega otsus, millest tingitud raputusi tajutakse veel aastaid. Föderaalreserv võib olla sunnitud lõpuks ostma kokku kõik USA võlakirjad, mida USA võlakirjade omanikud kunagi müüa soovivad.
Käesoleva aasta märtsi alguses esinesid Eesti riigikogu õiguskomisjonis maailmakuulsad eksperdid Anders Åslund ja Laurence Tribe, kes kinnitasid Eesti poliitikutele, et G7 riigid konfiskeerivad Venemaa varad kindlasti Ukraina kasuks ära ja selline "ennetavate reparatsioonide" sisse kasseerimine on kooskõlas rahvusvahelise õigusega.
Toimetas Karol Kallas