Pilt: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriike demokraadid ajavad riigis progressiusu põhist majanduspoliitikat. Korporatistliku meedia üks mõjukamaid uudisteagentuure Reuters avaldas aga 10. augustil selgituse, mida kujutab endast progressistlik majandus.   

Sõnaseletusi 

Ameerika Ühendriikide inglise keeles on tänu pahempoolsete uuskeele manipulatsioonidele sõnadel "progressiivne" ja "progressistlik/progressiusuline" kattuv ja eeldatavalt positiivne tähendus. Kui keegi on "progressiivne", siis on ta levinud arusaamise kohaselt tubli ja hea inimene.

Sõnaveeb annab "progressiivsele" vasteks: kõrgemale arenguastmele omane, edasi viiv; edumeelne, edenemist toetav, edasiviivale orienteeritud. 

2019. aastal käivitatud Sõnaveebist, mis peaks olema eesti keele õigekeelsussõnaraamat, enam sõna "progressism" ei leia.

"Vanas" võõrsõnade leksikoni keskkonnas, mis kajastab 2012. aasta eesti keele võõrsõnade seisu, antakse sõna progressism vasteks: progressiusk, ideoloogilistel eesmärkidel inimestesse sisendatav usk, et nende elu läheb paremaks, sõltumata reaalsetest asjaoludest. 

Kui inimesed on progressiivsed ehk tahavad paremat elu, siis progressism (reaalsest elust irdunud progressiusk) on ideoloogia.

Reuters selgitab progressistliku majanduse olemust

Reutersi kohaselt leiab progressism, nagu ka Euroopa sotsiaaldemokraatia, et ettevõtted vajavad jõulist valitsuse poolset järelvalvet põhjusel, et nad ei kurnaks tööliseid ja keskkonda, kuna vabaturu kapitalism iseenda eksimusi ei paranda ja teatud ühiskonnagrupid vajavad valitsuse kaitset.

Mõttekoja Washington Center for Equitable Growth (Õiglase kasvu Washingtoni keskus) juhtivteadur Michel Linden, kes varem töötas tänase demokraatide valitsuse eelarveametnikuna, selgitab: "Progressistlik majandusteadus vaatab maailma peale ja ütleb: turud on äärmiselt väärtuslikud ja võimsad, kuid need vajavad toimimiseks avalikkuse [avaliku sektori] sekkumist."

Progressistlik lähenemine majandusele on vastupidine nõndanimetatud "alla tilkuva majanduse" (trickle-down economics) käsitlusele, mida pooldavad vabariiklased ja teatud demokraadid. Alla tilkuva majanduse teooria väidab, et maksusoodustused ja poliitikad, mis soosivad suuri ettevõtteid ning rikkaid inimesi, aitavad kaasa raha kulutamisele ja töökohtade loomisele, mis on lõpuks kasulik kõigile.

Demokraatide tänavuse aasta praeguse presidendikandidaadi Kamala Harrise asepresidendikandidaadi Tim Walzi jaoks tähendavad "progressiivsed väärtused" ja "sotsialism" ühte ja sedasama, ning ta soovib muuhulgas parandada ameeriklaste hulgas sõna "sotsialist" mainet.

"Ühe inimese sotsialism on teise inimese naabrustunne," leiab Walz. 

Toimetas Karol Kallas