Saksamaa ajaloolane ja kirjastaja Klaus-Rüdiger Mai põhjendas 2021. aasta suvel Magyar Nemzetile antud intervjuus, kuidas roheliste ja uusliberaalide kapitalismivaenulik poliitika teeb Euroopast Uue Siiditee lõpus asuva laguneva provintsi.
Ajal kui maailm seisab silmitsi tohutute paradigma muutustega, on Euroopa pahempoolsed, kelle hulka kuuluvad Saksamaa rohelised, otsustanud kasutada võimalust ja röövida inimestelt nende valiku- ning teised vabadused.
"Hetkel toimuvad ühiskonnas ulatuslikud paradigma muutused. Need puudutavad kõiki ühiskonna osasid: poliitikat, haridust, majandust, kultuuri ja lisaks seda, kuidas inimesed üksteisega suhtlevad," rääkis Mai.
"Ajastu muutus on võrreldav hilis-antiigi üleminekuga keskajaks või hilis-keskajast uusajaks. Paradigma muutumise ajal leiavad erinevad parteid olukordadele erinevaid lahendusi, kuid pahempoolsed ja rohelised näevad selles võimalust kehtestada muutuseid enda äranägemise järele."
"Kõik, kes kuulutavad suurt üleminekut [Agenda 2030, suur lähtestamine], alates Saksamaa rohelistest kuni progressiusklike uusliberaalideni, kaasa arvatud nendeni, kes kuuluvad [konservatiivsesse] CDU-sse, arvavad ühel meelel, et kapitalism tähendab ainult ühte kriisi teise järel ja selle tõttu tuleb seda kas uuendada või see sootuks kõrvale heita. Pandeemiast ja kliimakriisist räägitakse ainult kavandatavate tohutute muutuste toimepanemise ettekäändeks. Kuid kõigel sellel on üks puudus ja see on kodanik. Kodanik, kes on demokraatlik ja sellest johtuvalt vaba subjekt."
Mai sõnul lükatakse valgustusajal esile kerkinud täiskasvanud vaba kodanik täna kõrvale ja pahempoolsed ei soovi, et kodanikud toetuksid oma mõistusele, vaid usaldaksid pimesi kõike tõlgendavat nomenklatuuri.
"Sellist usaldust nõuavad ainult diktatuurid, demokraatia aluspõhimõte on usaldamatus. Demokraatia muutub paremaks siis kui täiskasvanud kodanikud üritavad ise asjad endale selgeks teha ja otsivad vastuseid. Suure ülemineku eesmärk pole samas vabadus, vaid ühine hüve. Kõige tähtsam poliitiline institutsioon pole mitte parlament, vaid üldise hüve eest seisev rahvapäästekomitee, nagu see toimus Suure Prantsuse Revolutsiooni ajal."
Mai sõnul ennustab Roheliste edu tulevastel valimistel (26.09.2021), et üleminekut [kapitalismilt millelegi muule] ainult kiirendatakse ja inimeste vabadusi lämmatatakse üha enam.
"Ma usaldan fakte ja päris elu ning loodan, et kõrgemad jõud päästavad meid roheliste võimu käest. Kui seda ei juhtu, siis saab ärkamine olema palju kallim ja nõuab rohkem aega," jätkas ajaloolane.
Kui suur lähtestamine peaks teoks saama ja Euroopa oma identiteedist kinni ei hoia, siis võib see Mai sõnul kaotada oma koha maailmas.
"Euroopa konkureerib kogu maailmaga ja see on ainult eurooplaste endi teha, et maailmajaost saaks taas maailma majanduse mootor, mille kõik elanikud oleks jõukad. Teine võimalus on suikuda ja taanduda Uue Siiditee lõpus olevaks lagunevaks provintsiks. See ei ole hiinlaste süü, kes avanenud võimalused ära kasutavad."
"Täna raiskab Euroopa oma konkurentsivõimet, oma jõukust, oma tulevikku ja seda olukorras, kus maailma jõujooni kujundatakse ümber. Seda nimetatakse ajalooks, täpsemalt jõududeks, millele on rajatud rahvusriigid. Ungaris saadakse sellest aru, aga mitte Saksamaal."
Mai sõnul on tänastele Euroopa demokraatia ümbermõtestamise, kodanikuvabaduste laiendamise ja lähimuspõhimõtte (subsidiaarsuse) jõustamise dilemmadele järgmised vastused:
"Saksamaal tuleb esiteks ja üle kõige luua olukord, kus poliitika saab alguse kodanikust, milleks on vaja reformida tänast demokraatiat. Teiseks tuleb peale koroonaviirust kodanikuõigused mitte ainult taastada, vaid neid ka äärmuslikult laiendada. Kolmandaks tuleb Euroopa kujundada ümber lähimuspõhimõtte järele ehk paikkondade, kultuuri ja rahvuste järele jaotunud Euroopa rahvaste kogukonda, mis on mitmekesine ning üksteist austav."
Toimetas Karol Kallas