Üks maailma tuntumaid sotsiaalpsühholooge Jonathan Haidt kirjutas 2023. aastal pika ülevaate, milles üritab saada aru, miks uusliberaalide, eriti sotsialiste valivate noorte naiste, vaimse tervisega on lood halvasti.
2020. aasta septembris avaldas uuringuettevõte Pew Research Center andmekogu Ameerika Ühendriikide suundumuste paneel laine 64. Pew küsitles nimetatud aasta märtsis, mis oli esimene Covidi piirangute kuu, 12 000 inimest. Ühe küsimusena esitati: "Kas teie arst või mõni teine tervisevaldkonna töötaja on teile kunagi öelnud, et teil on vaimne häire?" Küsimuste vastused ja vastajate andmed, sealhulgas nende enda määratud positsiooni viiepunktisel uusliberaal-mõõdukas-konservatiiv skaalal, joongraafikule sättides näeb, et valged uusliberaalid, eriti nooremad naised, vastasid Pewi küsitlejate esitatud küsimusele palju suurema tõenäosusega "jah" kui mõõdukad ja liberaalid. (Mittevalgete inimeste puhul oli selline vahe kas pisike või olid poliitika ja vaimse tervise suhted vasturääkivad.)
Graafiku kõige olulisemaks näiduks võib nimetada tõika, et suuremal osal 18–29 aastastest Ameerika Ühendriikide progressiusulistest naistest on küljes, vähemalt nende arstide arust, mingisugune vaimuhäire.
2022. aastal ilmus teadusajakirjas SSM – Mental Health uuring "Depressiooni poliitika: Ameerika Ühendriikide teismeliste internaliseeritud haigusnähtude lahknevad suundumused vastavalt poliitilistele tõekspidamistele". Uuringus kasutati USA terviseinstituutide (NIH) Seirates Tulevikku andmestikku, mis on ainus, mille koostamisel palutakse keskkooli (lõpuklassi) õpilastel ennast viie punkti skaalal määratleda uusliberaali või konservatiivina.
Osutatud tuleviku seire uuringus küsitakse neli küsimust vastajate tuju ja depressiooni kohta. "Depresiooni poliitika" uuringus tuvastati, et enne 2012. aastat sugude vahelised erinevused sisuliselt puudusid ja liberaalide ning konservatiivide depressiooni määr erines vähesel määral. Alates 2012. aastast hakkas progressiusklike noorte naiste ja meeste depressiooni määr hoogsalt kasvama. Depressiooni esinemissagedus tõusis ka konservatiivide seas, kuid märksa vähem.
Demokraatide kõige toekam valijate grupp on on noored valged naised.
2012. aastal algas demokraadist presidendi Barack Obama teine ametiaeg, mida loetakse ajaks kui igapäevapoliitikasse kaasati eriti jõuliselt soo- ja rassiideoloogia ning vimmakultus. Korruptiivne, kommunistlik ja rassistlik Mustad Elud on Tähtsad (BLM) vabaühendus asutati 2013. aastal.
Toimetas Karol Kallas