Kamala Harrise toetajad Washington DC-s asuva Howardi Ülikooli valimisüritusel, 05.11.2024 Foto: Scanpix

Maailma üks tuntumaid uudistekanaleid CNN avaldas oktoobri viimasel päeval ülevaate, kuidas Elon Muski omanduses olev sotsiaalvõrgustik X ei lase Ameerika Ühendriikide kaalukeele osariikide valimisametnikel rahulikult tööd teha.

"Elon Muski valeteabe ruupor kujutab kõikuvates võtmetähtsusega osariikides valimisametnikele "tohutut probleemi". Nad rääkisid CNN-ile, et nad ei jõua võidelda valede lainega, mida levitab metsikult tema X platvormil nii tehnomiljardär ise kui ka teised," kirjutatakse kolme CNN-i ajakirjaniku – Zachary Coheni, Sean Lyngaasi ja Sara Murray ühisloos. 

"Valeteave" on CNN-i jaoks, mis on osa Ameerika Ühendriikide Demokraatliku Partei ja süvariigi propagandatööstusest, tõik, et riigi 2020. aasta presidendivalimised võitsid demokraadid ulatuslike valimispettuste toel. "Ruupor" on väide, et "Musk tegi X-ist Trumpi-meelse masina".

CNN-i sõnul on "kõik valimisametnikud" kaalukeeleks olevates võtmeosariikides nagu Pennsylvania, Michigan ja Arizona, üritanud Muski reaalajas tõigakontrollida, kuid on selles suuremas osas läbi kukkunud. Vähemalt üks valimisametnik saatis X-i omanikule paberil eraviisilise kirja, milles palus "tõenäoliselt valijaid eksitavate alusetute väidete" levitamine lõpetada. Arizona osariigi Maricopa maakonna – mis oli 2020. aasta demokraatide võidu juures eriti oluline koht – vabariiklasest valimisametniku kirja andsid Muskile üle nende ühised tuttavad. Osutatud ametnik kinnitab tänaseni avalikkusele, et 2020. aasta valimised olid ausad. Maricopa maakonna hüüdnimeks on sellest ajast "valimispettuste pealinn". 

CNN-lased jätkavad, et valimistega seotud valeväidete paljastamisest on saanud midagi "valimisametnike teise töö laadset", kuid Muski X esitab neile selles "erakordse väljakutse".

Jocelyn Benson Foto: Wikipedia

Michigani osariigi demokraadist riigisekretär Jocelyn Benson nendib: "Tuleb rõhutada, et see on tõeliselt nörritav, kui keegi, kellel on nii palju vahendeid ja omab nii suurt platvormi, kasutab neid vahendeid ning seda platvormi valeteabe levitamiseks. Ta võiks hoopis [režiimil] aidata võita tagasi inimeste usk valimistesse ja nende tulemustesse, millised need ka ei oleks."

Viimaste aastakümnete "ohtrate vahendite" ja tohutute platsdarmidega miljardäride lemmik on olnud just Demokraatlik Partei, mida toetavad näiteks George Soros, Bill Gates, Michael Bloomberg, Reid Hoffman, Pritzkerite dünastia ja paljud teised "universumi kuningad". Musk on üks esimestest ülirikkuritest, kes konservatiivide poole avalikult üle läks.

Benson on samuti inimene, kes kinnitab, et Dominioni häältelugemise masinad on turvalised ja keeldus Robert F. Kennedyt presidendikandidaadina eemaldama Michigani valimisnimekirjadest, vaatamata tema kandideerimisest loobumisele, sellekohastele pöördumistele ning ühinemisele Donald Trumpi leeriga. Viimast tõenäoliselt lootuses, et presidendikandidaatide nimekirjas olev Kennedy aitab röövida vabariiklastelt mõne protsendi häältest. Lisaks saavad Michigani osariigis tänu temale hääletada ebaseaduslikud, ilma USA elamisloata sisserändajad.

Benson kurdab lisaks, et Muski tegevus kujutab füüsilist ohtu nii temale kui tema perekonnale. 

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus on pannud vangi kümneid ja algatanud kohtuasjad sadade inimeste – sealhulgas Trumpi – vastu, kes kahtlevad 2020. aasta valimistulemustes. 

Michigani riigisekretär kinnitab kõigest hoolimata, et "tõde on nende poolel ja nad teevad kõik, et tõigad saaksid teatavaks". Selleks kasutab ta "usaldusväärseid sõnumiviijaid", nagu näiteks ametiühingud.

Lisaks kurdavad valimisametnikud, et nad pole mõelnud välja, mismoodi Muski, kellel on X-is üle 200 miljoni järgija ja X platvormi ennast "kohitseda". Muski järgijaid on selleks liiga palju ja X-i algoritmid, erinevalt varasemast, pole nende kontrolli all.

Renée DiResta Foto: Wikipedia

Georgetowni Ülikooli avaliku halduse kateedri väärteabe teadlane Renée DiResta rääkis CNN-lastele, et "kui ükski algoritm ei toeta ühelgi viisil teatud [õigete] inimeste sisu, vaid selle asemel suurendab tuntud inimeste, kes kahtlevad sügavalt valimistes ja postitavad vandenõuteooriaid, postituste leviku määra, siis on tegemist struktuurse ebasoodsasse olukorda asetamisega".  

Propagandakanal heidab Muskile lisaks ette, et see kutsub inimesi üles teavitama X-i "valimiste aususe kogukonda" koheselt igasugustest valimistoimingutega seotud ebakorrapärasusest. Ühe viimases osutatud kogukonna postituses juhitakse tähelepanu, kuidas Michigani osariigi suurlinnas Detroidis tassitakse California osariigi numbritega autodest valimisjaoskonda suuri kaste, mis väidetavalt sisaldavad kirja teel hääletanute hääletamise postkastide sisu. 

Kolm nädalat Ameerika Ühendriikide tõeministeeriumi juhtinud väärteabe asjatundja Nina Jankowitz kommenteerib X-is toimuvat: "Mul pole aimugi, kuidas teda [Muski] tõigakontrollida."

"Mida Elon Musk teeb; kampaania, mida ta [Trumpi heaks] korraldab, tema annetused vabariiklastele, tema Twitteri algoritmide ümbertegemine, mis kõik moodustavad kokku konservatiivide väärbe maelströmi, kujutab endast palju suuremat valimistesse sekkumist, millele konservatiivide 2016. aastast kuni 2022. aastani sotsiaalmeedia platvormide vastu esitatud süüdistused ei saa milleski vastu," jätkas Jankowicz.

Samamoodi peavad võitlust "Muski väärteabega" lootuseks Pennsylvania valimisametnikud ja keskenduvad selle asemel valimiste dokumenteerimisele, mille abil saaks tõrjuda peale valimisi valimispettuste süüdistusi.

Georgia osariigis loodavad valimiste haldurid, et Muski vastu aitavad tihedad valeteavet ümber lükkavad pressikonverentsid.