Riigikogu lükkas esmaspäeval tagasi Varro Vooglaiu esitatud eelnõu valikabortide riikliku rahastamise lõpetamiseks. Sündimata laste tapmise jätkamist maksumaksjate raha eest toetas 35 saadikut, selle vastu oli 16 saadikut ning hääletamisest hoidus 34 riigikogu liiget.
Riigikogu liige Varro Vooglaid (EKRE fraktsioon) selgitas kõnepuldis, et tema esitatud eelnõu kannab pealkirja "Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse täiendamise seadus" ning see lähtub eesmärgist tagada veel sündimata inimeste eluõiguse kaitse vastavalt põhiseaduse paragrahvis 16 sätestatule, mille kohaselt on igaühel õigus elule ning mis kohustab Eesti Vabariiki kaitsma kõigi inimeste õigust elule ja hoiduma inimelu võtmisest või kellegi tapmisele kaasaaitamisest.
"Ja kui nüüd see eelnõu lühidalt kokku võtta, siis võiks öelda, et selle kohaselt lisatakse raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse paragrahvi 5 täiendav lõike 1 punkt 1, et keelata omal soovil tehtud raseduste katkestamise riiklik rahastamine," rääkis Vooglaid.
"Ja ma rõhutan, et oleks kohe algusest selge, et me ei räägi siin täna abortide keelamisest, mida iganes keegi sellest arvab, vaid me räägime abortide riiklikust rahastamisest. Ja teine eristus: me ei räägi isegi kõigi abortide riiklikust rahastamisest, vaid me räägime nende abortide riiklikust rahastamisest, mis tehakse isiku omal soovil ehk vabatahtlikult oma raseduse katkestada laskmine, mitte mingisugustel näidustustel raseduse katkestamine. Nii et see on selles mõttes üsna piiratud mõjuväljaga eelnõu, pidagem silmas kõige järgneva taustana," jätkas Vooglaid.
Ta lisas, et ei ole muidugi nii naiivne, et arvaks, et seda eelnõu tabab siin esimesel lugemisel mingi muu saatus kui kõiki teisi opositsiooni poolt esitatud eelnõusid, nimelt läheb ka see prügikasti nagu kõik eelnõud siiamaani on läinud selle pooleteise aasta jooksul, kui tema on olnud riigikogu liige.
"Aga mida ma küll tahaksin toonitada algatuseks, on see, et erinevad eelnõud on väga erineva kaaluga ja ma julgen väita, et see eelnõu on moraalselt väga suure kaaluga, sest me räägime siiski riigi suhtest inimelu pühadusega ja sellega, kuivõrd riik täidab oma põhiseadusest tulenevat kohustust või ei täida, kaitsta kõikide inimeste õigust elule," ütles Vooglaid.
Sissejuhatuseks soovis ta veel lisada, et tema meelest on siin väga tõsine koht meie rahval ja riigil peeglisse vaatamiseks ja meeleparanduseks: "Sellepärast et põhimõtteliselt sellest, kuidas me vastame sellele tänasele ettepanekule, sõltub see, kes me riigi ja rahvana oleme, millised meie väärtused päriselt on või ei ole. Üks asi on see, millistest väärtustest me räägime, mida me deklareerime, kuivõrd me deklareerime näiteks austust inimõiguste vastu, inimelu pühaduse vastu, teine asi on see, kuivõrd me seda päriselt ka austame."
Vooglaid lisas, et olukorras, kus Eesti Vabariik ise rahastab rohkem kui 3000 lapse tapmist igal aastal, ei ole tõsiselt võetavad ka kõik jutud püüdlusest ületada rahvastikukriisi, kui samal ajal ignoreeritakse seda karmi reaalsust.
Oma kõne lõpetuseks kutsus ta veel kord väga tõsiselt mõtlema selle üle, milline rahvas, milline riik ja milline ühiskond me tahame olla: "Ja tegelikult tõesti rõhutan veel kord seda meeleparanduse vajadust. Pingutagem ühiselt selle nimel, et me saaksime rahvaks, kus me päriselt austame ja kaitseme läbi oma riigi kõikide inimeste õigust elule ja kaitseme seda võrdsetel alustel ning peame kinni sellest printsiibist, et mitte ühtegi süütut inimest ei tohi mitte kunagi mitte ühelgi tingimusel tahtlikult tappa."
Pärast "arutelu" toimunud hääletusel hääletati Vooglaiu eelnõu aga ootuspäraselt maha. Sündimata laste tapmise jätkamist maksumaksja raha eest toetas 35 saadikut.
Reformierakonnast hääletas eelnõu vastu Annely Akkermann, Anti Haugas, Jüri Jaanson, Karmen Joller, Mario Kadastik, Liina Kersna, Meelis Kiili, Toomas Kivimägi, Mait Klaassen, Urmas Kruuse, Katrin Kuusemäe, Maris Lauri, Eero Merilind, Mati Raidma, Maido Ruusmann, Luisa Rõivas, Andrus Seeme, Pipi-Liis Siemann, Andres Sutt, Madis Timpson, Vilja Toomast ja Mart Võrklaev.
Sotsidest olid eelnõu vastu Anti Allas, Raimond Kaljulaid, Madis Kallas, Priit Lomp ja Heljo Pikhof.
Erakonnast Eesti 200 soovisid sündimata laste tapmise riikliku rahastamist jätkata Irja Lutsar, Tarmo Tamm, Tanel Tein ja Toomas Uibo.
Eelnõu aitasid tagasi lükata ka fraktsioonitud Jaak Aab, Maria Jufereva-Skuratovski, Tanel Kiik ja Alar Laneman.
Eelnõu tagasilükkamise vastu hääletasid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni praegused ja endised liikmed Arvo Aller, Rain Epler, Ants Frosch, Kalle Grünthal, Helle-Moonika Helme, Mart Helme, Martin Helme, Leo Kunnas, Siim Pohlak, Anti Poolamets, Evelin Poolamets, Henn Põlluaas, Jaak Valge ja Varro Vooglaid.
Pärast hääletust kommenteeris Vooglaid sotsiaalmeedias, et halvaks üllatuseks oli see, et eelnõu tagasilükkamise vastu hääletas vaid kaks Isamaa fraktsiooni liiget (Priit Sibul ja Tõnis Lukas) ja mitte ükski Keskerakonna fraktsiooni liige.
Vooglaid lisas, et tema jaoks sai selle eelnõu menetluse läbimisega parlamendi liikmena üks oluline asi tehtud: "Tahtsin pakkuda Riigikogule võimaluse parandada meelt ja lõpetada veel sündimata laste eluõiguse massiivne ja pikaajaline rikkumine. Et Riigikogu seda võimalust ei kasutanud, see pole enam minu vastutus."
"Paraku on päris selge, et rahvas, mis ei suuda parandada meelt ja laste massilise tapmise riiklikust rahastamisest lahti öelda, mitte ainult hääbub, vaid peabki hääbuma. See on üksnes õiglane. Ilmselgelt ei ole sellisel rahval mõtet Jumala õnnistusele loota," kirjutas ta kokkuvõtteks.
Istungit on võimalik vaadata alljärgnevast videost:
Toimetas Martin Vaher