Iraan ja Venemaa on tänaseks ametlikult ühendanud oma pankadevahelised ülekannete võrgud, võimaldades Iraani pangakaartide kasutamist Venemaa sularahaautomaatide võrgus, teatas Iraani Keskpank (CBI) oma kodulehel avaldatud teadaandes.
Integratsiooni eesmärk on lihtsustada finantstehinguid Iraani ja Venemaa reisijate jaoks, mis on verstapostiks kahe riigi vahelises majanduskoostöös.
Teheran ja Moskva on töötanud riikide pangandussüsteemide tugevdamise nimel pärast seda, kui Vene Föderatsioonile kehtestati 2014. aastal sanktsioonid vahetult pärast Krimmi annekteerimist. Keskpankade sõnul käib töö, et tulevikus luua otsetee ka riikide ettevõtete vaheliste finantstehingute võimaldamiseks (so. väljaspool lääne poolt kontrollitud finantssõnumite süsteemi).
Iraani "Shetab" pangandusvõrgu ühendamise esimene etapp Venemaa "Mir" maksevõrguga avati tseremoonial, millest võtsid osa Iraani keskpanga president Mohammadreza Farzin, Iraani suursaadik Venemaal Jalal Kazemi ning mitu kõrgetasemelist pangandusametnikku.
Kõik Iraani pangad ja krediidiasutused peavad vastavalt Iraani keskpanga direktiivile olema nüüdsest ühendatud Shetab süsteemiga. Nimetatud meede on olnud päevakorras alates 2017. aastast, kuid süsteemi käivitumine on tehnilistel põhjustel tänini viibinud.
Nüüd, kui pangandusvõrkude ühendamise esialgne etapp on käivitatud, saavad Iraani reisijad Venemaa sularahaautomaatidest esmakordselt oma pangakaartide abil rublasid välja võtta. Teine etapp, mis peaks samuti lõpule viidama 2024. aasta jooksul, peaks võimaldama Vene reisijatel pääseda Iraani sularahaautomaatidesse. Pangandusvõrkude integreerimise kolmandas etapis saaksid Vene ja Iraani kodanikud Iraanis ja Venemaal kasutada oma krediitkaarte vahetult tehingute eest tasudes ilma sularaha automaatidest välja võtmata.
Farzin nimetas süsteemi esimese faasi käivitamist „monumentaalseks sammuks" protsessis, mis aitab mõlemal riigil vähendada sõltuvust USA dollarist kahepoolsetes tehingutes ning edendada piirkondlikku majandusintegratsiooni.
„Ühendades kahe riigi riiklikud maksevõrgud, kõrvaldame elektrooniliste maksete piirangud ja sillutame teed uuele ajastule majanduskoostöös," deklareeris Iraani keskpanga juht.
Noushafarin Momen, Iraani keskpanga maksevõrkude järelevalve juht, kinnitas omalt poolt, et neli Iraani panka on viinud lõpule teenuse võimaldamiseks vajalikud muudatused ning mitmed teised pangad on samuti peagi võrgustikuga liitumas.
„Kahe riigi vahel on loodud uued kontseptsioonid raha- ja pangandussfääris ning tänaseks on enamik takistusi kõrvaldatud. Mis puudutab muud tööd, siis peaksime edaspidi keskenduma Venemaa turistide ligimeelitamisele," täiendas Iraani suursaadik Venemaal Kazem Jalali .
Vene ja Iraani pangandusvõrkude integreerimine järgneb Vene presidendi Vladimir Putini septembrikuisele avaldusele Venemaa ja Iraani vaheliste kahepoolsete suhete parandamise kohta kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei toetusel. Venemaa ja Iraani valitsused töötavad praegu selle nimel, et allkirjastada peagi kõikehõlmav riikidevaheline leping strateegilise partnerluse süvendamiseks.
2023. aastal sõlmisid Vene ja Iraani keskpangad märgilise tähtsusega bilateraalse lepingu pangandussidemete loomiseks, kuna mõlemad riigid on lahutatud Lääne poolt kontrollitud rahvusvahelistest pankadevahelistest sõnumsüsteemidest, nagu SWIFT.
Käesoleva aasta mais sõnas Iraani kaubandusatašee Venemaal Rahimi Mohsen väljaandes "Izvestija", et Moskva ja Teheran arendavad uusi arveldusmeetodeid, sealhulgas keskpanga digitaalvaluutasid ja digitaalseid finantsvarasid.
Toimetas Adrian Bachmann