Edwaed Snowden 2015. aasta oktoobris Moskva kodus Foto: Scanpix

Edward Snowdeni 2013. aasta paljastused näitavad, kui totalitaristlikud on süvariigi nõudmised. Teave on võimu vundament ja teada tahetakse kõike ja kõigi kohta.

NSA analüütik Snowden paljastas rea tohutu ulatusega Ameerika Ühendriikide riikliku julgeolekuameti (NSA) inimeste jälgimisprogramme. Tänaseks on Ameerika Ühendriikide süvariigi "soo" meelsuse ja moraali kohta teada märksa enam kui 2013. aastal ja võib esitada küsimuse, kas Snowden oli reetur või pigem kangelane?

Ülevaade on koostatud ühismeedia kasutaja Free Prince X-i lõime põhjal.

Avalikkus sai Snowdeni kaudu teada:

PRISM-i programm tagas NSA-le ligipääsu suurimate tehnoloogiaettevõtete, nagu seda on Google, Facebook, Apple, Microsoft jne andmekeskustele. Tegemist ei olnud ainult kahtlusaluste inimeste kohta andmete kogumisega, vaid sisuliselt kõigi inimeste kõigi pilves talletatud andmete läbi kammimisega. Mõiste "isiklikud andmed" kaotas tähenduse. 

Allikas: Wikipedia

Teine Snowdeni paljastatud lahendus on XKeyscore, mida kirjeldatakse kui "pea kogu interneti jälgimise tööriistana". See lubas NSA-l pääseda ligi suvalisele digitaalsele teabele ehk tegemist oli massjälgimise lahendusega, milleks ei pidanud taotlema kohtult luba ja mille kasutamise üle korraldati ainult minimaalset järelvalvet. 

MUSCULAR oli programm, mille käigus NSA ja Ühendkuningriigi sisejulgeolekuteenistus GCHQ haakisid ennast otse Google'i ja Yahoo andmekeskuste vahelise liikluse kaablite külge, millega pääsesid ligi krüpteerimata andmevoogudele ning mööda isikukaitsemeetmetest. 

Lisaks paljastas Snowden, et NSA jagas toorandmeid, sealhulgas Ameerika Ühendriikide kodanike kohta, Iisraeliga, mille puhul puudusid nii turvameetmed kui avalik järelvalve.

Patrioodi seaduse (Patriot Act) 215. osa alusel kogus NSA miljonite ameeriklaste telefonikõnede metaandmeid. Kuigi väidetavalt on tegemist inimeste jaoks ohutu jälgimisega, võib see inimeste kohta paljastada olulist teavet.  

NSA nägi tublisti vaeva krüpteerimise algoritmide nõrgendamise ja lahendustesse tagauste ehitamisega, mis omakorda nõrgestas kogu maailma kõigi digiseadmeid kasutavate institutsioonide ja  inimeste küberturvalisust. 

NSA töötajate seas oli tavaline "töövahendite" kasutamine isiklikes huvides. Skandaal sai nimeks LOVEINT, tõlkes "armastuse luure". tegemist oli räige võimu kuritarvitamisega.

NSA haakis ennast maailma ilmavõrgu tugikoetiseks olevate merealuste sidekaablite külge, mis lubab sellel jälgida kogu maailma andmeliiklust.

Muuhulgas jälgis NSA Saksamaa toonast kantslerit Angela Merkelit ja teisi Euroopa riigijuhte, mis näitas suhtumist diplomaatilistesse normidesse.

Värvilised punktid osutavad NSA 2012. aasta pääsupunktidele maailma andmesidekaablite võrgustikus Pilt: archive.org

Lühidalt paljastas Snowden süsteemi, mis polnud niivõrd sisejulgeoleku kui süvariigi totalitaristliku võimu ja kontrolli kehtestamise vahend.

Tänaseks on süvariigi jälgimistööriistade hulka lisandunud erinevad tehisaru vahendid. 

Õigus eraelu puutumatusele on üks inimeste põhiõigustest.

Toimetas Karol Kallas