Ameerika Ühendriikide mõjukas äriinimene Elon Musk juhtus kuulama konservatiivist ajakirjaniku Naomi Seibti arvamust Saksamaa poliitilise olukorra kohta ja arvas selle peale, et Saksamaa suudab päästa ainult AfD.
Seibt postitas 20. detsembril ühismeedias videoklipi, milles tutvustas tõenäolist Saksamaa järgmist kantslerit, ühispartei konservatiivi (CDU) Friedrich Merzi. Tema sõnul on Saksamaa meedia sisuliselt Merzi juba järgmiseks kantsleriks kuulutanud.
Ta lisas, et Merz, nagu ka kõik ülejäänud parteid, välistab koostöö tegemise Alternatiiv Saksamaaga (AfD). Selle asemel on ta valmis tegema koalitsiooni Roheliste "argpüksi ja majandusliku imbetsilli Robert Habeckiga". See tähendab "Saksamaa öko-sotsialistliku majandusliku enesetapu" jätkumist. Muuhulgas kinnitab Merz, et Saksamaal mingisugust sarnast riigiaparaadi raiskamise vähendamist ei tule, nagu korraldab Javier Milei Argentiinas ja kavandatakse toime panna Muski eestvedamisel Ameerika Ühendriikides. Seibt kirjutas videoklipi juurde:
"Kantsleri esikandidaat manab Muski ja Mileid.
Friedrich Merzis, kellest saab tõenäoliselt järgmine kantsler, tekitab õudu mõte, et Saksamaa võiks järgida Elon Muski ja Javier Milei eeskuju.
Merz välistab kindlalt vabadust pooldava lähenemise ja ta keeldub pidamast arutelusid AfD-ga."
Samal päeval jagas Musk Seibti postitust ja kirjutas selle juurde kommentaariks: "Ainult AfD suudab päästa Saksamaa."
Muski kommentaar läks Euroopa Liidu ühisparteilastele ja korporatistlikule meediale hinge ning teiste hulgas kurjustas kosmoseettevõtjaga tema "vana sõber", eelmise Euoopa Komisjoni prantslasest siseturu volinik ja ülemtsensor Thierry Breton.
Tsensor kirjutas 21. detsembril:
"Saksamaa järgmiste valimisteni on aega mõned nädalad ja õõvastava Magdeburgi rünnaku ajal, @elonmusk – kes on X-is maailma kõige mõjukam suundamudija ja võimalik Ameerika Ühendriikide uue valitsuse liige – toetab avalikult paremäärmuslikku AfD-d.
Kas tegemist pole täpselt välissekkumise definitsiooniga?
Me peame tegema lõpu "kaksikstandarditele" ja rakendama Euroopas digiteenuste määrust (#DSA)."
Bretoni märkus ei läinud Muskist mööda ja ta vastas:
"Vennas, Ameerika Ühendriikide "välissekkumine" on ainus põhjus, miks te ei räägi saksa- või vene keelt."
Muski tänas toetuse eest pöördumisega AfD juht Alice Weidel ja lisas, et "AfD on Saksamaa jaoks tõepoolest viimane võimalus".
Ilmselt, ja mis võib olla kõige olulisem, tutvustas Muski põige Saksamaa poliitikasse maailmale kui ideoloogiliselt absurdne on Saksamaa õigussüsteem ning poliitiline maastik. Seda kinnitab ka Magdeburgi terroritegu.
Tuntud tehnoloogiasektori ettevõtja Marc Andreessen lisas Muski ja Bretoni vahelisele "arutelule" kommentaariks, mõeldes tõenäoliselt viimast, C. S. Lewise tsitaadi:
"Ma elan mänedžeride ajastul, "administraatori" maailmas. Kõige suuremat kurjust ei saadeta enam korda neis närustes kuritegevuse urgastes, mida Dickens armastas kujutada. Seda ei saadeta korda isegi koondus- ega töölaagrites. Neis saab näha ainult lõpptulemust. Kõik [kurjus] eostatakse (algatatakse, aidatakse kaasa, viiakse ellu ja protokollitakse) puhastes, põrandavaipadega kaetud, soojades ja hästivalgustatud kontorites, vaiksete valgekraedest meeste poolt, kelle küüned on lõigatud ning põsed siledaks raseeritud ja kes ei pea oma häält tõstma."
Ameerika Ühendriikide käsutuses on üpris võimas "pehme jõu" vahend, milleks on erinevad majanduslikud sanktsioonid. Üheks sagedasemaks sanktsioonide kehtestamise ettekäändeks on "demokraatia õõnestamine". Sõnavabadus ja ausad valimised on demokraatia alusväärtused. Peetakse üpris võimalikuks, et Euroopa Liit vaatab selle demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste vaenulikud reeglid üle ning lõpetab muuhulgas Ungari demokraatia õõnestamise.
Viimased küsitlused näitavad, et AfD juht Weidel on Saksamaa inimeste hulgas kõige populaarsem kantsleri kandidaat.
Toimetas Karol Kallas