
Ameerika Ühendriikide poliitika on miljardite dollarite suuruse käibega tööstusharu ja ühte selle edukamat – Demokraatliku ja Vabariikliku Partei kõrval – konglomeraati ActBlue on tabanud kaos.
Poliitikat ilma rahata pole võimalik korraldada ja ActBlue on korporatsiooni mõõtu vabaühenduste ja neid haldava poliitilise rakkekomitee (PAC) konglomeraat, mis rahastab Ameerika Ühendriikides kõikide valitsustasandite demokraatide kampaaniaid – alates koolide nõukogudest kuni presidendikampaaniateni –, partei propagandat ja vajadusel märatsemist. Kui Eestist ActBlue'le vasteid otsida, siis samalaadse poliitikatööstuse maaletoomise üritus on Sihtasutus Liberaalne Kodanik (SALK). Viiendal märtsil avaldas süvariigi ja Demokraatliku Partei häälekandja New York Times (NYT) ajakirjanike Reid J. Epsteini ning Shane Goldmacheri kirjutatud loo "ActBlue, demokraatide rahakogumise jõujaam, seisab silmitsi sisemise kaosega".
NYT-i sõnul lahkus veebruari lõpus demokraatide kõige jõulisemast rahakogumise ettevõttest vähemalt seitse tippjuhti, kellest mõned olid seal töötanud üle kümne aasta. Lisaks uurivad kongressi vabariiklased selle tegevuse seaduspärasust ning valmistavad ette seadusandlust, mida võib kasutada ettevõtte rahakogumise võimekuse halvamiseks. Lahkujate hulgas olid teiste seas ettevõtte õigus-, raha-, personali-, uuringute- ja tehnoloogiaosakonna juhatajad.
Probleemid paistavad olevat nii tõsised, et poliitikaettevõtte töötajate kaks ametiühingut saatsid juhatusele terava kirja, mille avaldati muret ActBlue tuleviku pärast, kuna sellised välklahkumised vähendavad usaldust ettevõtte vastu ja seavad ohtu selle tegevuse jätkumise.
NYT nendib, et seitsme ActBlue tippjuhi lahkumise tagamaad pole selged.
ActBlue asutati 2004. aastal ja alates sellest ajast on ettevõte menetlenud demokraatide tarbeks rohkem kui 16 miljardit dollarit.
Üheks suuremaks süüdistuseks ActBlue vastu on selle väidetav välismaist päritolu raha Ameerika Ühendriikide poliitikasse pesemine.
Poliitikakommentaatorite sõnul on üheks suurimaks ActBlue mureallikaks riikliku heategevusameti USAID-i tegevuse peatamine, mida peetakse süvariigi ja demokraatide rahamasinaks. Samuti on Donald Trumpi valitsuse valitsuse tõhustamise amet (DOGE) piiranud olulisel määral maksumaksja raha väärkasutamist.
Teiseks põhjuseks võivad olla viimastel nädalatel Elon Muskile kuuluvat autoettevõtet Tesla tabanud erinevad rünnakud, mis tänaseks on jõudnud süütepudelitega autosalongide ründamise, laadimisjaamade põletamise ja autode kallal vandaalitsemiseni.
Musk kirjutas 8. märtsil:
"Uurimine tuvastas viis ActBlue rahastatud gruppi, mis on Tesla vastu suunatud "meeleavalduste" taga: vabaühendused Troublemakers, Disruption Project, Rise & Resist, Invisible Project ja Democratic Socialists of America (Pahategijad, Segaduse Projekt, Tõuse & Hakka Vastu, Nähtamatu Projekt ja Ameerika Demokraatlikud Sotsialistid).
ActBlue rahastajate hulgas on George Soros, Reid Hoffman, Herbert Sandler, Patricia Bauman ja Leah Hunt-Hendrix.
Hetkel on ActBlue uurimise all, kuna on võtnud vastu välismaiseid ja ebaseaduslikke annetusi, millega rikkus poliitiliste kampaaniate rahastamise reegleid. Seitse ActBlue tippjuhti lahkusid hiljuti omal soovil ametist, sealhulgas ettevõtte tippjurist.
Kui keegi teab nende asjade kohta midagi lähemalt, palun andke kommentaarides teada. Aitäh, Elon."
Musk on korduvalt väitnud, et ta ei alusta kaklusi, kuid ta teeb neile lõpu.
Toimetas Karol Kallas