
President Donald Trump vallandas NATO sõjalise komitee Ameerika Ühendriikide esindaja mereväe viitseadmirali Shoshana Chatfieldi.
Ameerika Ühendriikide relvajõud on uue ülemjuhataja käsul asendanud "mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise" (DEI) eesmärgid surmavuse ning tõhususega, mis on vägede juhtimises toonud kaasa ulatuslikud muutused. Ametlikult pole Chatfieldi vabastamist veel avalikustatud, kuid sellest on teavitatud teisi komitee liikmeid, vahendab Reuters.
Chatfield on üks väheseid kolme tähe auastmes mereväe naisohvitsere ja esimene naine, kes juhtis kuni 2023. aastani Mereväeakadeemiat.
Veebruaris saatis Trump pensionile mereväe esimese naisjuhi admiral Lisa Franchetti.
Hetkel pole teada, kas Chatfieldi vallandamine tähendab mingisuguseid Ameerika Ühendriikide poliitikate muutuseid NATO osas.
Trumpi esimesel ametiajal tegutses Ameerika Ühendriikide toonane kõrgeim sõjaväelane, staabiülemate ühendkomitee esimees Mark Milley koos demokraatidega presidendi vastu, pidades omapäi läbirääkimisi Hiina Rahvavabariigi Kommunistliku Parteiga ning varjates presidendi eest olulist teavet, mida üldiselt käsitletakse riigireetmisena.
Ameerika Ühendriikide kaitseminister Pete Hegseth teatas, et tema juhtimise all ühtegi naist ei diskrimineerita ja nii naiste kui meeste jaoks kehtivad relvajõududes ühesugused füüsiliste võimete nõuded.
NATO sõjaline komitee on kaitsealliansi kõrgeim nõuandev ja poliitikate kujundamise organ, kuhu kuulub igast liikmesriigist üks esindaja.
Toimetas Karol Kallas