Prantsusmaa instruktor õpetab Ukraina snaiprit, kuskil Poolas, 25.04.2025 Foto: Scanpix

Mõjukas ja Euroopa Komisjonile lähedane mõttekoda European Policy Centre avaldas ülevaate, milles järeldatakse, et kestva rahu nimel peab hea tahte koalitsioon saatma väed Ukrainasse enne vaherahu sõlmimist.

European Policy Centre'i (Euroopa Poliitikakeskus; EPC) sõnul kuulub hea tahte koalitsioonidesse (coalitions of the willing; CoWs – "cows" on inglise keeles "lehmad") 33 riiki, millest enamus asuvad Euroopas ja mida juhivad Ühendkuningriik ning Prantsusmaa. 

Ukrainasse saadetakse mitu erinevat CoW üksust, millest igaühte kuuluks mõni tuhat sõdurit ja kõigil oleks erinev ülesanne.

CoWs-i väed oleksid Ukrainale julgeolekutagatiseks ja aitaksid tõrjuda võimalikku Venemaa rünnakut. 

Artiklis kirjeldatakse vägede Ukrainasse saatmiseks kolme stsenaariumi: enne vaherahu sõlmimist aitaksid CoWs-i väed parandada Ukraina läbirääkimiste positsiooni. CoWs-id sunniksid kohalolekuga Venemaad väidetavalt Ukrainaga läbi rääkima. Vaherahu ajal valvaksid sellest kinnipidamist ja peale rahulepingu sõlmimist tagaksid kauakestva rahu. 

EPC sõnul tuleks väed Ukrainasse saata juba enne 2025. aasta suve, kuna Ukrainal ei lähe lahinguväljal hästi ja Ameerika Ühendriikide toetus väheneb.  

Suurimate takistustena tuuakse välja, et CoWs-id vajavad Ameerika Ühendriikide õhuväe ja -kaitse tuge ning selle luureandmeid.

Väed hakkaksid asuma linnades ja oluliste taristuobjektide juures, mitte rindejoone lähistel.

Rõhutatakse, et Euroopa riigid peavad Ukraina iseseisvuse ja piirkonna stabiilsuse nimel tegutsema kiiresti.

"CoWs-id mitte ainult ei peaks kiirendama vaherahu jaoks vajalikke tingimusi, vaid ka jõustama usutavaid piiranguid Venemaale, et see poleks võimeline eskaleerima," kirjutatakse ülevaates.

Toimetas Karol Kallas