Kolm Poola ekspresidenti – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski ja Bronisław Komorowski – heidavad avalikus kirjas praegusele parempoolsele valitsusele ette põhiseaduse rikkumist, võimu usurpeerimist, Euroopa-vastasust ja võõraviha.
Poolas jätkub poliitiline vastasseis selle nimel, kes kontrollib põhiseaduskohtu tööd. Oktoobris valimised võitnud erakond Õigus ja Õiglus on püüdnud eelmise valitsuse mehitatud põhiseadustribunali oma kontrolli alla saada ning on sel eesmärgil lasknud parlamendil muuta seadust, kuid tribunali esimees keeldub seadusmuudatuste jõustumist tunnustamast.
Euroskeptilise erakonna võimule pääsemisest sügavalt häiritud Euroopa Komisjon algatas jaanuaris pretsedenditu menetluse, et teha kindlaks, kas Poola konstitutsioonikohtu reform rikub Euroopa Liidu demokraatiareegleid. Negatiivse hinnangu andis ka nn Veneetsia komisjon, kelle Poola valitsus olukorda hindama kutsus. Poola valitsusele on ette heidetud õigusriigi õõnestamist.
"Euroopa ja välismaalaste vastane tegevus nõrgendab Euroopa Liidu ühtsust ja teenib imperialistliku Venemaa huve," kirjutavad Poola endised presidendid ja veel seitse ühiskonnategelast ajalehe Gazeta Wyborcza esilehel avaldatud kirjas.
Ametiühinguliider Lech Wałęsa oli president aastatel 1990–1995. Teda on saatnud süüdistused koostöös kommunistliku režiimi salateenistusega. Vasakpoolne president Aleksander Kwaśniewski oli ametis 1995–2005 ja liberaalne Bronisław Komorowski aastatel 2010–2015.
Poola peaminister Beata Szydło juhtis vastuseks tähelepanu sellele, et poolakad andsid demokraatlikel valimistel tema parteile mandaadi: "Need mehed ütlevad: meie oleme demokraatia! Mina ütlen: demokraatia on poolakate vaba valik, kes valisid Õiguse ja Õigluse ja selle programmi."