Riigikogu esimees ja sotside presidendikandidaat Eiki Nestor selgitab Eesti Päevalehes avaldatud arvamusartiklis, et ettepanek taastada Eestis rahvaalgatus kujutab endast ohtu demokraatiale.
Pikaaegse riigikogu liikme ja endise sotsiaalministri sõnul ei tohiks inimesed langeda nende ilukõnede lõksu, mida populistid otsedemokraatia kohta räägivad.
"Asi ei ole nii lihtne, nagu teile väidetakse, ja populistide käes võib rahvahääletus muutuda ohtlikuks relvaks demokraatia enda vastu," hoiatab Nestor ning toonitab, et rahva arvamus on piisavalt esindatud ka otse ja demokraatlikult valitud riigikogu otsustes, mida tuleb usaldada.
"Valijate ja hääletajate otsus on demokraatias püha ja alati tark," rõhutab nii kooseluseaduse kui ka immigratsioonipoliitiliste otsuste kontekstis selgelt rahva enamuse seisukohtadele vastandunud veteranpoliitik, selgitades, miks ühiskonnakorralduslike otsuste langetamine tuleks jätta pea eksklusiivselt vaid parteide kätte.
Varemgi rahvaalgatuse taastamise vastu sõna võtnud Nestori hoiatab, et rahvahääletuste tulemuse määravad ära mitte niivõrd rahva enamuse seisukohad, kuivõrd kampaaniameistrid ning kampaaniateks kulutatud raha hulk: "See pole rahva vastu sugugi aus, kui tulemuse otsustab suhtekorraldus ja selle maht."
Presidendiks pürgiv riigikogu esimees leiab, et Eestis hääletati Euroopa Liitu astudes lepingu üle, mida oli aastaid läbi räägitud, kokku lepitud ja ka avalikkusele tutvustatud, ent britid olevat Euroopa Liidust välja astudes tegutsenud läbimõtlematult: "Britid hääletasid välja astudes… Mida siis? Kõigepealt hääletasid ja alles nüüd hakkavad läbi rääkima."
Kokkuvõttes toonitab endisest kommunistist sotside presidendikandidaat, et esindusdemokraatia ei tohi ajale jalgu jääda ning et selleks on vaja mitte inimeste lollitamist jutuga, nagu oleks rahvale vaja võimalust ise otsuseid langetada, vaid parlamentide ja ühiskonna tihedamat koostööd ja kaasatust, avatud poliitikat, ausat asjaajamist.
Nestor, kes on varem nimetanud rahvuslikku suveräänsust rõhutavaid ja massimigratsiooni tõkestada püüdvaid jõude oma rahva vaenlasteks ning tembeldanud Euroopa Liidus kahtlejad "Eesti-vastasteks", peab riigikogu nii või teisiti läbilõikeks Eesti ühiskonnast, mitte mingiks eliidiks: "Lihast ja luust inimesed erinevate arusaamadega sellest, mis on õige ja mis vale."
Teadaolevalt ei toeta Nestor, kes ihkab koalitsioonierakondade toel riigipeaks saada, ka presidendi otsevalimiste taastamist ehk otse rahvale võimaluse andmist otsustada, kes peaks Eesti riigipea olema.
1920. aasta põhiseaduse kohaselt kuulus Eesti rahvale võimalus algatada eelnõusid ja vajadusel ka rahvahääletusi. Sama õigus oli tagatud ka 1933. aasta põhiseadusega, mis lisas ka presidendi otsevalmise õiguse. 1992. aastal vastuvõetud põhiseaduse kohaselt ei ole rahval kumbagi otsedemokraatlikku võimalust.
Rahvaalgatuse taastamiseks on 2016. aasta algusest teinud pingutusi peamiselt SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks, Keskerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond ning selle eesmärgi poole liikumiseks asutati ka uus organisatsioon, SA Terve Rahvas. Rahvaalgatuse õiguse taastamise idee populariseerimisele on pühendatud ka SAPTK selleaastane suvine ringreis.