Kahtlemata on oluline, kes pääseb Ameerika riigitüüri juurde, kuid samas Donald Trumpi võidu korral midagi põhjapanevat maailma poliitikas ei juhtu – mõningad rõhuasetused kindlasti muutuvad, aga mingit "maavärinat" kindlasti ei toimu, arvab Valdo Jask.
Et riigikogu ei suutnud Eestile neljandat presidenti ära valida, siis läheb otsustuse tegemine valijameeste kätte, kes kogunevad 24. septembril. Isiklikult pole ma nende töö tulemuslikkuses sugugi kindel ning arvan, et kõik algab riigikogus otsast peale. Kuna Eestis on kolm vooru riigikogus juba toimunud ning samuti toimuvad peagi presidendivalimised USAs, on õige hetk heita pilk sellele, kuidas Eesti meedia on neid sündmusi, eriti USA valimisi kajastanud.
Tõenäoliselt ei vaidle keegi vastu, et Ameerika valimised on tunduvalt tähtsamad ja mastaapsemad. Sellega tegeleb usinalt ka meie ajakirjandus. Donald Trumpi ja Hillary Clintoni kujutamine meie meedias on aga nagu öö ja päev.
Alustame Trumpist, kelle isiku ja kogu kampaania kujutamine on tõsiselt ühepoolne ja kohati ka naeruväärne. Kui vaadata veidi minevikku, siis ei meenu, et ühte kandidaati oleks sedavõrd materdatud. Clintonit aga seevastu kiidetud. Paraku unustatakse , et erinevalt Trumpist on Clinton piisavalt kaua täitevvõimu juures olnud, et aru saada, et ta on otseselt vastutav mitmete USA otsuste eest, millega on kaasnenud ka inimohvrid. Näiteks Liibüas. Aga kurjajuur on Donald, kelle iseloomustamiseks ei hoita värve kokku. Kõik on õigusega seisukohal, et Trump pole "traditsiooniline" riigimees, kes oma väljaütlemistega erineb suuresti tegevpoliitikutest. Suure tõenäosusega on see just miljardärile edu toonud. Selle juures on eriti kummaline, kui teda ka meie meedias sageli rumalaks ja küündimatuks inimeseks nimetatakse. Palun näidata mulle rumalat inimest, kes on suuteline sellise varanduse kokku koguma kui Trump!
Eesti meedia võtab USA presidendivalimisi peaaegu sama tõsiselt kui Eesti presidendivalimisi, mis on imelik, sest teemade puuduse üle ükski telekanal ju kurta ei saa. Eesti valimised on meie ajakirjandusele aga kirss tordil, sest nii palju kandidaate pole meil ju varem presidendiks pürginudki. Seega näiteks TV3 uudistesaate küsimused vaatajatele nende kohta on igati arusaadavad. Küll aga jääb mõistmatuks umbes nädalavanune ETV uudistesaade, kus lausa esimeseks uudislooks oli paigutatud uudis, et eestimaalased eelistavad USA järgmise presidendina Hillary Clintonit! Lugesin ka kellegi kommentaari, et väliseestlaste hääl loeb. Sellepärast saavad eestlased valimistulemust mõjutada!
Päris tihti kuuleme uudiseid, et meie riigis ei jätku erinevate valdkondade tarbeks piisavalt raha. See aga ei sega maksumaksja rahaga ülalpeetud ERRi tellimast uuringut USA presidendivalimiste kohta, mille tähtsus jääb pehmelt öeldes arusaamatuks. Kusjuures uuring andis küllalt põhjaliku ülevaate inimeste eelistustest nii rahvuse järgi kui parteide toetajate seas. Päris kindlasti ei teinud uuringufirma seda tasuta.
Viimane oli vaid üks näide sellest kui ebaoluliste asjade tellimise ja kajastamisega tegeleb ERR. Sama ERR, kes ei näinud võimalust kutsuda presidendidebatile Mart Helme, kes mitmete vaatlejate arvates omab küllaltki suurt potentsiaali valijameeste kogus. Juba kuulen vastuhääli, et teda ei kutsutud, kuna riigikogus polnud tema kandidatuuri üles seatud. Aga Kallas ?
Kahtlemata on oluline, kes pääseb Ameerika riigitüüri juurde. Samas on vähemalt siinkirjutaja arvamus, et midagi põhjapanevat maailma poliitikas ei juhtu. Selge, et Trumpi võidu korral mõningad rõhuasetused kindlasti muutuvad, aga mingit "maavärinat" kindlasti ei toimu.
Rääkisin hiljuti ühe ameeriklasega, kes võttis kogu asja kokku nii: "Me oleme tüdinenud praegusest poliitikast. Clintoni võidu korral ei muutu kindlasti mitte midagi. Trumpi edu korral on vähemalt olemas mingi võimalus."
Valdo Jask