Rahandusministeeriumi auditi järelduste kohaselt peaks Toomas Hendrik Ilvese ettevõte Ermamaa maksma Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele (EAS) tagasi 90 protsenti Ärma talu ehitamiseks saadud enam kui 190 000 euro suurusest toetusest ja EAS on eksinud esitades vaid 10-protsendilise tagasinõude, vahendab ERR.
Lisaks tuleks rahandusministeeriumi auditi alusel riigil deklareerida 90 protsenti Ermamaale makstud toetusest mitteabikõlbulikuks ja alustada protseduuri selle tagasi maksmiseks Euroopa Komisjonile.
Ühtlasi soovitavad audiitorid EAS-il üle vaadata oma 2012. aasta otsus küsida Ermamaalt tagasi vaid 10 protsenti makstud toetusest ja küsida tagasi toetust oluliselt suuremas ulatuses.
Rahandusministeeriumi hinnangul on EAS eksinud toetuse tagasinõudmise aluse kasutamisel. EAS tegi otsuse nõuda tagasi vaid 10 protsenti toetusest ehk 19 039 eurot, kui Ermamaa ei jätka majutusteenuse pakkumist, väites et ei ole võimalik mõõta kui suures osas Ermamaa nõudeid ei täitnud. Rahandusministeeriumi hinnangul on see väide ekslik, sest sellistes olukordades tuleb toetuse tagasi nõudmisel lähtuda sihtotstarbelise kasutamise ajast.
"Ärma talu oli turismiobjektina kasutusel kuus kuud ettenähtud 60 kuust. Teistes projektides, kus sihipärane kasutamine ei ole jätkunud, on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus teinud tagasinõude kasutamise ajalisest proportsioonist lähtudes," selgitas rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonna juhataja Kaur Siruli.
EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul tegeleb EAS juba mõnda aega mitte oma vigade tunnistamise ja parandamise, Ilvese suhtes põhjendamatult soosiva ja sellisena ebaõiglase otsuse "mätsimise ja jokkimisega".
"Loll on see, kes ei oska oma valedele otsustele vabandusi leida. Maksumaksjatel on eriti piinlik lugeda [EAS-i enda] auditi õigustatud ootuste osa. Meie õigustatud ootus on see, et meid ei petetaks," ütles Helme Delfile antud kommentaaris.
Helme sõnul on rahandusministeeriumi loogika erinevalt EASist selge ja kõigile arusaadav: "Seal tuuakse välja, et Eesti riik peab raha Euroopa Komisjonile tagasi maksma ja kui Ilves nüüd tagasi ei maksa, siis peab seda tegema Eesti maksumaksja."
EASi juht Hanno Tomberg selgitas tänasel pressikonverentsil, et juhul kui Euroopa Komisjon küsib Ilvesele antud toetuse tagasi, siis EAS maksab selle vaiete fondist ja hakkab vaatama, et kas ja kuidas saab seda Ermamaalt tagasi küsida.
Helme hinnangul on selline lähenemine, mille kohaselt peaks Euroopa Komisjonile Ilvesele eraldatud toetuse tagasi maksma mitte tema ise, vaid Eesti maksumaksja, nahaalsuse tipp. "Minu meelest ei tohiks Ilvest rahule jätta enne, kui ta ta tagasi maksab," oli Helme resoluutne.