Vandeadvokaat Ilmar-Erik Aavakivi hinnangul tuleks abielu puudutav põhiseaduse täpsustus panna rahvahääletusele. Aavakivi leiab, et kui rahval pole enam võimalust otsustada abielu tähenduse üle, pole ka demokraatiast palju järele jäänud.
Avaldades toetust EELK peapiiskopi Urmas Viilma ettepanekule anda abielule kui ühe mehe ja ühe naise vahelisele liidule põhiseaduslik kaitse, märgib Ilmar-Erik Aavakivi, et juba 1998. aastal leidsid põhiseadust analüüsinud eksperdid, et abielu mainimata jätmine põhiseaduses on probleem.
Aavakivi lisab, et Eesti Vabariigi juriidilist vundamenti ja alusväärtuseid ei tohiks kujundada välismaiste poliitikute ja arvajate suhtumistest lähtudes, vaid määravaks peavad osutuma meie oma rahva põhimõtted ja väärtused.
"Minu jaoks on selle küsimuse rahvahääletusele panemine või mittepanemine näitaja, kas Eestis on võim jätkuvalt rahva käes või on see libisenud niiditõmbajate ja parteide tagatubadesse. Küsimus on ka selles, kas Eesti ühiskond otsustab jääda võimalikult iseseisvaks või uppuda poliitkorrektsuse lainesse. Kui rahval pole enam võimalust otsustada abielu tähenduse üle, pole ka demokraatiast palju järele jäänud," kirjutab Aavakivi Eesti Päevalehes.