Itaalia töösturite ja tööandjate ühenduse Confindustria presidendi Vincenzo Boccia hinnangul on valimistulemused maa lõunaosas "natuke nagu meie oma Brexit", kuna sealne väike keskklass hääletas "oodatust erinevalt" ning lõviosa toetusest läks Viie Tähe Liikumisele.
Nagu vahendab Daily Express, anti Boccia sõnutsi "hääl ebatraditsionaalsetele parteidele, see pole üksnes sissetuleku küsimus."
4. märtsil toimunud Itaalia üldvalimised päädisid mäletatavasti patiseisuga, kuna koalitsioonina parima tulemuse teinud paremjõududel jäi parlamendi alamkoja enamusest 49 kohta puudu.
Eraldi võetuna tegi erakondade lõikes parima tulemuse Viie Tähe Liikumine, mida juhib Luigi Di Maio, kuid nendel jäi üksinda valitsemiseks vajalikust tasemest vajaka 95 kohta.
Kui eliidi- ja establishmenti-vastasele Viiele Tähele kuulus Itaalia vaese lõunaosa ehk Mezzogiorno poolehoid, siis jõukas põhjaosa toetas Matteo Salvini juhitud Liigat – endise nimega Põhjaliiga.
Paremkoalitsiooni liikmena läbi kukkunud endine peaminister Silvio Berlusconi nügib nüüd valimistel hävinud vasaktsentristlikke demokraate, et nood paremkoalitsioonil valitsust moodustada aitaksid, ning toonitab, et Itaalia peaks vältima peatseid kordusvalimisi.
Liiga liider Salvini kinnitab aga, et "parlamenti peavad juhtima Liiga ja Viie Tähe Liikumine, võiduparteid."
Ta arvab, et "itaallaste tahte vastaselt toimimine oleks hullumeelsus" ning kavatseb "teha kõik, mis inimlikult võimalik, et respekteerida mandaati, mille itaallased meile andsid."
Salvinit toetab ka endine USA presidendi Donald Trumpi nõunik Steve Bannon, kes ütles nädalavahetusel Prantsuse Rahvusrinde kongressil nii: "Itaalia on meie revolutsiooni süda. Mina eelistan Salvinit."
Bannoni unistus oleks "näha koos Liigat ja Viie Tähe Liikumist, sama fenomeni erinevaid väljendusi," mis "ühes teiste väiksemate rühmitustega said üle poole häältest."
Liiga liidrit eelistab Bannon "seetõttu, et too esindab [Itaalia] põhjaosa ehk kolme neljandikku SKTst (sisemajanduse kogutoodangust – toim), sel ajal kui hr Di Maio pakub majandusvarianti, milles kõigile toetusi jagataks, ning mis viiks riigikassa pankrotti alla kahe aastaga."
Viie Tähe Liikumisele massiliselt hääli andnud Lõuna-Itaalia majandus käis eriti sügavalt alla pärast viimast finantskriisi ning kuivas vahemikus 2001-2016 kokku suisa 7,2 protsenti, samal ajal kui Itaalia toodang tervikuna kosus protsendi jagu ning Euroopa Liit kamba peale kokku 23,2 protsenti.
Töötusmäär on lõunas ligi 18 protsenti (põhjas 6,6 protsenti) ning noorte töötus lausa 46,6 protsenti ehk kaks korda kõrgem kui riigi põhjaosas.
Olukorras, kus absoluutses vaesuses elab 4,7 miljonit itaallast, on Viie Tähe Liikumine lubanud tagada vaestele igakuise miinimumsissetulekuna kuni 780 eurot.
Bannoni diagnoosi kohaselt "kiikab Di Maio tegelikult vasakule, tahab olla nagu [Barack] Obama ja [Emmanuel] Macron ja otsib neis asjus mõistmist Demokraatlikult Parteilt, sel ajal kui Salvini on rahvaga, tal on südant, ja ta mõtleb üksnes sellest, kuidas vabakaubanduse ja migrantidega võidelda."