Matteo Salvini käsi on pärast valimisi võitlusvalmilt rusikas. Foto: Scanpix

Pärast paremtsentristliku koalitsiooni võitu Itaalia üldvalimistel oli Liiga liider Matteo Salvini kärmas välistama “veidraid alliansse”, mille all pidas peamiselt silmas parteide lõikes suurima häältesaagi saanud Viie Tähe Liikumist, mis omakorda taganes tulemuste selgudes varasemast lubadusest valitsusliitusid välistada.

Viie Tähe Liikumise meelemuutus võis tuleneda tõsiasjast, et üksinda valitsemiseks vajalikke hääli nad ei saanud.

Salvini jaoks oli samal ajal oluline verstaposti Silvio Berlusconi alistamine paremtsentristliku koalitsiooni sisemises konkurentsis, mistõttu on tal õigus näha end kui peaministrikandidaati – tulenevalt meeste omavahelisest kokkuleppest.

“Paremtsentristlik koalitsioon on võitja ja võib valitseda,” teatas Salvini (44) eile. “Koalitsiooni sees võitis Liiga ning saab olema paremtsentristide tüüri juures.”

Kuigi euroskeptilise valitsuse moodustamine koos Viie Tähe Liikumisega oleks lihtsam, pooldab Liiga siiski paremkoalitsiooni, kuna “Viis Tähte on liiga sageli ja liiga paljudes küsimustes meelt muutnud, niit et minu jaoks on see suur “ei”,” sõnas Salvini.

Ta kinnitas, et “meie tiim on valmis” ja rõhutas, et “oli ja jääb populistiks,” kes kuulab inimesi ja teeb tööd, sel ajal kui “rahvas ei taha enam radikaalseid peenutsejaid, kes tööinimesi põlastavad.”

Salvini soovib “Euroopat, mis teeb vähem aga teeb seda hästi, mis tunnustab rahvaste identiteete, keeli” ja teisi unikaalseid omadusi.

Euro osas on ta “veendunud, et ühisraha ootab ots – mitte et mina seda tahaks, aga seda dikteerivad faktid, terve mõistus ja reaalmajandus.”

Itaalia põdura majanduse loodab Salvini käima tõmmata madalamate maksude ja kärbitud paberimajandusega, mis meelitaks ligi äri.