Briti teadusringkondades ja veendunud "väljujate" leeris on käivitunud initsiatiiv rajada Brexiti muuseum koos selle juurde kuuluva Euroopa Liidu lagunemisprotsessi uuringute keskusega.
Projekti algatajate hinnangul on vajalik ajaloolise lahkumisotsuse akadeemiline uurimine koos arhiivi ja raamatukogu loomisega, vahendab Breitbart.
Muuhulgas kogutakse muuseumi jaoks fotosid, kõnede kavandeid, plakateid, rinnamärke, päevikuid ja pamflette mõlemast ehk nii "väljujate" kui "jääjate" leerist.
Muuseumi rajajad palusid oma eilses pöördumises mitte saata neile raha, mis on palju tarvilikum Brexiti korraliku vormistamise kindlustamiseks poliitikute taganttorkimise teel asjakohase kampaaniategevusega.
Nagu ütles endine Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) meediajuht ja kavandatava muuseumi sekretär Gawain Towler, leidub laias valikus akadeemilisi organisatsioone, mis uurivad ülima pühendumusega marssi integratsiooni poole – samal ajal kui blokist distantseerumise fenomeni ei vaatle süstemaatiliselt mitte keegi.
Towleri nägemuses sünniks seetõttu muuseumi kõrvale mingit liiki Euroopa [Liidu] lagunemise uuringute keskus (ingl. k. näiteks Centre of European Disintegration Studies), mis euroopameelset teadustegevust tasakaalustaks.
Nagu ütles ajalehele The Guardian projekti asutava komitee liige dr Lee Rotherham, saab "see olema üks pikk ja aeganõudev ettevõtmine… Brexiti pärandit on küll veel vara [uurima hakata], kuid kui me protsessi praegu ei käivita, võib osa materjale hävineda."
Oma veebilehel vaatabki muuseum kaugemale tulevikku ning seab eesmärgiks "luua midagi, mis on käepärast meenutamaks ja mõtisklemaks sajandi möödumisele Ühendkuningriigi astumisest Euroopa Majandusühendusse – aastal 2073."
"Meid ennast siis enam ei ole," tõdevad asutajad. "Ja vaevalt Euroopa Liitki siis enam alles on. Ja kui ongi, siis kujul mis õigustab meie lahkumist."