The Telegraphi hinnangul jäid Euroopa Ülemkogus põhiküsimused vastuseta, kusjuures tuli teravalt esile Euroopa Liidus esinev lahkmeel ida-lääne suunal.
Ühest küljest näis Itaalia väljuvat tippkohtumiselt võidukana, kuna kokkuleppes sedastati, et mõned liikmesriigid panevad nüüd püsti "kontrollikeskused" migrantide sorteerimiseks.
Ungari, Poola ja Tšehhi jaoks pandi kirja, et riikidesse nagu Liibüa rajatakse "regionaalsed väljumisplatvormid", et sorteerida potentsiaalseid migrante kohapeal.
Kui kurnatud liidrid varajastel hommikutundidel diplomaatide kirjeldusel "sügavalt pingeliselt" ja "toksiliselt" kohtumiselt välja vaarusid, väitsid kõik end võidumehed olevat, nähtuvalt oma erinevatest visioonidest – mis tõestab, et mitmed fundamentaalsed küsimused on jätkuvalt vastusteta.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte, kes oli nõudnud, et kõiki Itaalias randunuid tuleks lugeda "Euroopas maandunuiks," väitis end olevat saavutanud läbimurde. "Täna pole Itaalia enam üksi. Me oleme rahul," ütles Conte.
Samas ei ole ülalmainitud "kontrollikeskuste" kohta mujal Euroopas toodud ühtegi üksikasja.
Lisaks ei olnud võimalik "kontrollikeskusi" kirja panna ilma, et Ungarile ja nende mõttekaaslastele oleks antud võimalus end välja arvata.
Hispaania peaminister Pedro Sanches ütles ehk ausalt, et saavutatud kokkulepe "pole parimate killast."
Kuid ta väitis, et käesolevaga on tõestatud, et Euroopa Liit on ikkagi suuteline nägema "euroopalikku perspektiivi Euroopa väljakutsele."
Saksa kantsler Angela Merkel nentis, "et palju tööd on veel teha, et ületada lõhe erinevate vaatevinklite vahel."
Merkel kinnitas, et nende jaoks sai kirja võimalus peatada Itaalias või mujal Euroopa Liidus registreeritud migrantide liikumine edasi Saksamaale.
Seega on tal vähemalt midagi ette näidata oma siseministrile Horst Seehoferile, kellega tal seisab ees tõsine jutuajamine pühapäeva õhtul Berliinis.
Ungari, Tšehhi ja teiste huvides sai kirja, ei migrantide maabumise takistamiseks Itaalias, Kreekas ja mujal Lõuna-Euroopas "astutakse kõik vajalikud sammud."
"Lahkumisplatvorme" Liibüas ja mujal Põhja-Aafrikas hakatakse "arutama kiiremas korras", ilmselt koos ÜRO Pagulasagentuuriga, aga taas ei pakuta ühtegi üksikasja.
Ilmselt kerkib edaspidi esile hulgaliselt küsimusi plaani juriidilise ja praktilise teostatavuse suhtes.
Siiski jõuti tõdemuseni, et "lahkumisplatvormid" Aafrikas ei tohiks kujuneda "tõmbekeskusteks", mis meelitaksid rännuteed jalge alla võtma järjest rohkem kohalikke.
Ning sellega anti järele Ungarile ja nende mõttekaaslastele, kes tahavad, et platvorme kasutataks migrantide tagasi saatmiseks ja mitte ligimeelitamiseks.