"Erinevaid maid, erinevaid liikmesriike koheldakse üsna erinevalt, mis on tõenäoliselt diskrimineerimise definitsioon, kas pole?" ütles Poola peaminister Mateusz Morawiecki Varssavis CNBC reporterile antud intervjuus.
Näitena liikmete diskrimineerimisest Euroopa Liidus puudutas Morawiecki rahandus- ja energiapoliitikat.
"Ühel riigil on eelarvepuudujääk 2,4 protsenti ja teisel riigil ületab puudujääk 3 protsenti (SKTst – toim), mis on Maastrichti lepingu kriteerium, ja neid koheldakse erinevalt mingisuguste muude aspektide pärast," ütles Morawiecki viitega hiljutisele hõõrumisele Itaalia ja Euroopa Liidu vahel.
"Seda tuleks tõeliselt avalikkusele selgitada, sest ma räägin oma sõpradega Itaalias ja nad on sellise kohtlemise peale väga pahased," jätkas ta. "Ja inimesed Poolas ja Tšehhis ja Slovakkias ja mujal maades küsivad, et mis see siis tegelikult tähendab?"
Prantsuse valitsus teatas mullu detsembris, et nende eelarvedefitsiidiks kujuneb aastal 2019 tõenäoliselt 3,2 protsenti.
Samal ajal nõudis Brüssel Itaalialt puudujäägi kärpimist 2,4 protsendi pealt ning Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pierre Moscovici väitis, et Prantsusmaa ja Itaalia võrdlemine "on küll ahvatlev, kuid vale, kuna olukorrad on täiesti erinevad."
"Meie usume, et sellist demokraatia defitsiiti tuleb kärpida… Et riike tuleks sarnastes situatsioonides kohelda võrdselt," ütles Morawiecki.
Ühtlasi tõi Morawiecki esile, et Euroopa Komisjon peaks olema mõistvam Poola suhtes, mis puudutab fossiilkütuste nagu kivisöe kasutust.
Peaministri hinnangul peaksid ametnikud aru saama, et endise Nõukogude Liidu satelliitriigina ei ole Poolal olnud võimalik arendada välja kaasaegseid energiasüsteeme.
Samal ajal ei kritiseerita Euroopa Liidus Saksamaad, kus suurema süsinikdioksiidi eraldumisega elektrijaamu on Morawiecki andmetel rohkem.
Toimetas Urho Meister
Itaaliast võrdsem: eurovolinik õigustab Prantsuse eelarvedefitsiiti