President Emmanuel Macron 2017. aasta 31. oktoobril Strasbourgi ooperimajas rõdult asjaarmastajate kooriproovi vaatamas. Foto: Scanpix

Kollaste vestide protestide jätkudes süüdistavad Prantsuse riigiametnikud valitsust rahvast irdumises ja "pariislikus arrogantsuses".

Tavapäraselt harva arvamust avaldavad prefektid ehk presidendi poolt piirkondadesse ja departemangudesse määratud esindajad on otsustanud anonüümsuse katte all sõna võtta ning Prantsusmaad ähvardava poliitilise kriisi tingimustes häirekella lüüa, kirjutab Breitbart viitega ajalehe Le Monde artiklile.

"See, mis sünnib, tuleb Prantsuse ühiskonna aastaid kestnud killustumisest," ütles üks prefektidest.

"Ma olen väga mures, kuna võim on [koondunud] tehnokraatlikku mulli," sõnas teine. "Nad on Prantsusmaast ära lõigatud – vaprast rahvast, kes ots otsaga kokku ei tule."

"Meie, prefektid, võiksime jagada neile mõningaid üksikasju, aga nad ei küsi meie käest midagi. Kui nad kohapeal käivad, siis tulevad nad oma pariisliku arrogantsusega," lisas ta.

Prefektid kirjeldavad olukorda sõnadega nagu "plahvatusohtlik", "ülestõusu taoline" ja "revolutsiooni-eelne".

"Mida kõige enam väljendatakse, on vihkamine vabariigi presidendi vastu," ütles üks prefektidest.

Teatavasti sai kollaste vestide liikumine tõuke peamiselt Macroni "rohelisest poliitikast", mis hakkas maksudega kergitama kütusehindu.

Kui rahvas rahutuks läks, valas president õli tulle, manitsedes neid, et "see on okei, ärge nende diislihindade tõusu pärast muretsege.

Te võite ju lihtsalt ühistranspordiga sõita – või siis võite sõita mõnega nendest hübriidautodest, mis teil raha kokku hoiavad."

"Ostku Teslasid," võtavad Macroni suhtumise kokku mõned kommentaatorid, kes tuletavad meelde, et sellised autod on pigem rikaste lõbu.

Toimetas Urho Meister