Läinud aasta detsembris andis Saksa siseluure BfV uus juht avalikult teada, et tahab võtta jälgimise alla riigi suurima opositsioonierakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD).
Nagu vahendab Voice of Europe viitega väljaandele Focus Magazine, toonitas Thomas Haldenwang tookord vajadust jälgida AfD tegevust erakonna väidetavalt antidemokraatlike kalduvuste tõttu.
BfV värske ehk teisipäevase pressiteate valguses on AfD olnud BfV luubi all juba pikemat aega, kuid süstemaatilise jälgimise alla võetakse esialgu väidetavalt vaid erakonna noortetiib Junge Alternative (JA) ja sõsarorganisatsioon Der Flügel, mille puhul täheldatakse "ekstremistlikke" tendentse.
Pressiteates sisalduvad inglis- ja saksakeelsed terminid ei ole tavalugeja jaoks selgelt mõistetavad ning nendega on huvi korral soovitav tutvuda lugedes pressiteate algupärast ingliskeelset teksti.
Esialgu hakatakse erakonda uurima kui "uurimise subjekti", võib tekstist mitteametliku tõlkena välja tuua.
JA ja Der Flügel on kuulutatud "kahtlusalusteks".
Kui Saksa salapolitsei AfD ametlikult "ekstremistlikuks" tembeldab, välistab see näiteks advokaatide, õpetajate ja riigiteenistujate liitumise kõnealuse konservatiivse erakonnaga, kirjutab Voice of Europe.
Praeguse seisuga on luureametil olemas "esialgsed tõendid, mis viitavad sellele, et AfD ajab poliitikat, mis on suunatud vaba demokraatliku korra aluste vastu."
"Süstemaatilise jälgimise" jaoks ei ole tõendid veel piisavad.
"Uurimise subjektina" saab erakonda aga uurida tänu selle "inimväärikuse tagamisega konflikti minevate" väljaütlemistele, kirjutab BfV ja täpsustab, et peab silmas "nii rassistlikke, rahvuslikke kui moslemivastaseid või ksenofoobseid ja vähemuste-vastaseid väljaütlemisi."
Nagu täheldas AfD kõneisik välispoliitika küsimustes Petr Bystron, "on BfV meil kuude kaupa silma peal hoidnud ning avaldanud tuhande leheküljelise raporti, milles ei leitud ühtegi tõendit illegaalsest tegevusest."
Ta tõi esile, et "Euroopa [Parlamendi] ja [Saksa] liidumaade valimiste lähenedes, mis AfD jaoks läbimurret tõotavad, vajavad võimuparteid mingit viisi meie ründamiseks."
Toimetas Urho Meister
Saksamaal sattus kahtluse alla luurejuhi poliitiline korrektsus