Valitsus, mille ministrid ja ametnikud valetavad, on kaotanud usaldusväärsuse, kirjutab rahvusvahelise kogemusega ajakirjanik Anneli Rõigas (välispressis Reigas).
Eesti e-valimised ei ole kooskõlas Eesti Vabariigi Põhiseadusega. See sätestab, et valimised peavad olema üldised, ühetaolised ja otsesed. Kuid e-hääled jõuavad valimiskomisjoni valitsuse palgal olevate isikute tööna valminud programmide abil ja IT-tippmaailmas väheorienteeruvale valijale arusaamatul moel. Süsteemi sõltumatu kontroll ei ole tagatud ei kohalike ega rahvusvaheliste vaatlejate poolt ning hääletustulemused on algusest peale küsitava väärtusega.
Kirjutan isikliku kokkupuute põhjal
Olen töötanud rahvusvahelises meedias Eesti IT-riigi maine tippkujundajana alates 2004. aastast. Seejuures üksteist aastat Agence France-Presse'is (AFP), mis levib enam kui sajas riigis ja tuhandete meediaväljaanneteni. Teiste seas Prantsusmaa ja Inglismaa juhtivate päevalehtedeni.
Ajakirjanikuna jõudsin järeldusele meie e-valimiste ebausaldusväärsusest Andrus Ansipi viimasel valitsusajal, aastal 2013. Just isiklik kokkupuude kõige kõrgemal tasemel valetavate ja võltsivate Eesti ministrite, ametnike ja poliitikutega oli põhjus, miks kirjutasin sellest 2014. aasta kevadel AFP-s üle maailma.
Pariisist inglise ja prantsuse keeles välja saadetud artikliga "IT experts urge E-stonia to drop Internet voting" oli kaasas samal ajal ilmavalgust näinud USA ja Soome IT ekspertide hävitav hinnang Eesti e-valimistele. Seesama, millele on osutanud ka Objektiiv (21.02.2019).
Julgen öelda, et just see üle maailma meediasse jõudnud artikkel raputas ka rahvusvahelist üldsust Eesti IT-imelapse maine uimast.
Ansipi valitsus takistas tahtlikult sõltumatuid vaatlejaid
Veel mõned aastad enne artikli kirjutamist olin e-valimisi mitmes teises töös esile tõstnud, lootes, et nendega sohki teha ei saa. Ja oht, et memme ja taadi IT-kaardiga nende enda jaoks mittesobivate kandidaadite poolt hääletatakse, on marginaalne.
Kuid punane tuli läks põlema, kui Soome majandusväljaanne Kauppalehti avaldas 11. oktoobril 2013 USAs töötava soome hinnatud IT-eksperdi Harri Hurstiga tehtud intervjuu. Sealt võis lugeda et Ansipi juhitud Eesti valitsusele e-valimissüsteemi teinud firma takistas rahvusvahelistel ekspertidel kontrollida e-valimiste süsteemi usaldusväärsust.
Hursti ütles artikis ("Viro tuskin avaa vaalijärjestelmää tarkastajille"), et rahvusvaheliste ekspertide küsitud koodi e-valimiste programmi kontrollimiseks ei antud. Sellist käitumist kommenteeris Hursti: "See on sama, kui et vaatlejad ei saa enne valimiste algust minna vaatama, kas valimiskastid on enne hääletuse algust tühjad."
Eesti riiki ei loodud selleks, et selle hea maine saavutada ükskõik mis hinnaga, sh valetamise ja probleemide eitamise ja kinnimätsimise abil. Me võitlesime end taas vabaks selleks, et elada riigis, kus valitsus teenib oma rahvast ja kus EV Põhiseaduses sätestatud õigused ja reeglid, riigijuhtimisel ja valimistel kehtivad kõigile.
Anneli Rõigas, ajakirjanik
Agence France Presse, 2004-2015
Turun Sanomat ajakirjanik, 2005-2009
Rahandusministri nõunik, 2002-2003
ÜRO esindus Eestis, nõunik, 1996 – 2001
Soome Infoagentuur STT, 1989-1998
Raamatu "Eesti Jõulud Kremlis. Sulepeaga Idarindel" autor.