Nagu saime kuulda pühapäeval Raadio 2 eetris olnud järjekordsest saatest "Olukorrast riigis", nimetab Ahto Lobjakas EKRE ministrikandidaate endiselt rassistideks ja antisemiitideks. Samuti jääb ta oma seisukoha juurde, et EKRE ministrikandidaadid on saast. ERR ei näe selles aga probleemi.
Kohe saate alguses luges Lobjakas ette oma avalduse: "Kutsusin eelmises saates rassiste ja antisemiite EKRE ministrikandidaatide seas saastaks. Vabandasin küll kohaselt samas saates ja samas lauses, aga kahetsen nüüd uuesti selle sõna kasutamist, mis väljendas ja väljendab endiselt minu isiklikke vaateid, aga ei sobi loomulikult Eesti Rahvusringhäälingu eetrisse ega aita kaasa ka tsiviliseeritud poliitilisele debatile Eestis."
Niisiis ei vabandanud Lobajakas EKRE ministrikandidaatide meelevaldse rassistideks ja antisemiitideks tembeldamise pärast. Samuti jäi ta endiselt oma seisukoha juurde, et igati kohane on pidada EKRE ministrikandidaate saastaks, aga lihtsalt rahvusringhäälingu eetris ei ole sobilik seda otse välja öelda.
Nagu näha, ei kaasne ühele ERRi saatejuhile talle ebameeldivate poliitikute saastaks tembeldamisega muid ebameeldivusi kui see, et tuleb lihtsalt möödaminnes ühe lausega kahetsust väljendada, korrates seejuures üle, et sisuliselt jääb ta endiselt oma arvamuse juurde.
Kokkuvõttes on ERR saatnud nii oma töötajatele kui ka avalikkusele selge sõnumi, et selles pole midagi lubamatut ega problemaatilist, kui poliitikateemalisi arutelusaateid juhivad inimesed, kes väljendavad neile ebameeldivate valitsuserakondade esindajate suhtes avalikku põlgust ja peavad neid saastaks.
Ma millegi pärast ei usu, et ERRi eetris võiks sama moodi ilma pea igasuguste probleemideta jätkata konservatiivsete ja rahvuslike vaadetega saatejuht, kes tembeldaks saastaks näiteks president Kersti Kaljulaiu või Marju Lauristini. EKRE suunal samasuguste hoiakute omamine ja väljendamine on aga täiesti talutav.
Igal juhul tasub võtta teadmiseks, et ERR ei võta tõsiselt oma seadusest tulenevat kohustust, et „rahvusringhäälingu saated peavad olema poliitiliselt tasakaalustatud." Mitte et me poleks seda juba varem teadnud, aga siin on antud tõdemusele järjekordne selge kinnitus.
Ikka ja jälle tuleb korrata, et ERRi töötajate ja ka juhtkonna poolt rahvusringhäälingu seaduses sätestatud põhimõtete jultunud rikkumist on kohatu ja lubamatu õigustada ajakirjandusvabadusega.