Saksamaa kantsler Angela Merkel pidas Bundestagis maha sõnavabaduse vastase kõne. Peatselt ametist lahkuva kantsleri arust tuleb tõeliselt vaba ühiskonna tagamiseks keelata arvamusavaldused, mis "solvavad teiste inimeste väärikust".
Migratsioonikriisi ema alustas oma märkimisväärselt emotsionaalset sõnavõttu tõdedes, et "meil on sõnavabadus," vahendab Breitbart.
"Kõigile neile, kes kuulutavad, et nad ei saa oma arvamust vabalt avaldada, ütlen ma järgmist: kui sa avaldad tugevat arvamust, siis pead sa arvestama ka tõsiasjaga, et sellele hakatakse vastu. Arvamuse avaldamisel on hind!" hoiatas Merkel, mis pälvis kokku tulnud saadikute tormilise aplausi.
"Kuid sõnavabadusel on piirid. Need piirid algavad sealt, kus külvatakse viha. Need algavad sealt, kus teiste inimeste väärikus tallatakse jalge alla!" jätkas kantsler kätega vehkides.
"See koda peab hakkama vastu äärmuslikule kõnele. Vastupidisel juhul ei ole meie ühiskond enam vaba ühiskond, mida see kunagi oli," lõpetas Merkel oma kõne vastuolulise märkusega.
Populaarse Titania McGrath Twitteri paroodiakonto taga olev koomik Andrew Doyle arvab Merkeli sõnavõtust järgmist:
"Vihakõne määratletakse nende poolt, kelle käes on võim teha selle piiramiseks seaduseid. Riiki ei saa mitte kunagi usaldada seadmaks lubatud kõnele piire. See on puhas kurjus, kui selliseid autoritaarseid ideid pakutakse välja "vabaduse" nime all."
Breitbarti ajakirjanik Jack Montgomery arvates jääb arusaamatuks, kuidas üks kõne saab olla vaba, kui riik seab sellele "ekstremismi" ja "väärikuse solvamise" piiranguid. Teisalt, Saksamaal on ennegi juhtunud, kus "tõeliselt vabaks" on peetud riiki, kus sõnavabadust ei olnud.
Sarnased vihakõneseadused, millest rääkis Merkel, kehtivad ka Ühendkuningriigis. Briti valitsus lükkas endise peaministri Theresa May ajal tagasi Vaba sõna seaduse petitsiooni ja ei tühistanud nõndanimetatud vihakõne keelde.
Otsust selgitati järgnevalt: "Ühendkuningriigi seadusandlus väärtustab sõnavabadust ja toetab inimesi, kes soovivad arutelda… [kuid] vihakõnel ei ole meie ühiskonnas kohta ja kõik, kes rikuvad sõnavabaduse ettekäändel [vihakõne] seaduseid, peavad saama tunda seaduse kogu jõudu."
Euroopa Liit soovib "vihakõne" ja "võltsuudiseid" keelustades piirata sõnavabadust üle kogu maailma. Euroopa Kohus on otsustanud, et Euroopa Liidu liimesriikidel on õigus nõuda sotsiaalvõrkudelt sobimatu sisu eemaldamist üle maailma.
Toimetas Karol Kallas