MTÜ Elu Marss juhatuse liige Liidia Hõbesalu. Foto: ETV kuvatõmmis

Riigikogult 171 000 eurot katuseraha saav MTÜ Elu Marsi juhatuse liikme Liidia Hõbesalu sõnul kavatsevad nad seda raha kasutada muuhulgas teavituskampaania läbiviimiseks, ent nende tegevuse eesmärgiks ei ole samas abortide keelamine. Tema hinnangul on need väärtused, mille eest nad võitlevad ja mille nimel nad töötavad, siiski igati sellist summat väärt. Abielureferendumit pooldava kristliku organisatsiooni väärtuseks on Hõbesalu sõnul lisaks elu kaitsmisele ka tugev traditsiooniline perekond, vahendab ERR.

Küsimusele, mida nad tegevustoetuseks pakutava 171 000 euroga kavatsevad peale hakata, vastas Hõbesalu, et kõigepealt tahaks ta öelda, et nad on väga tänulikud sellise ootamatu ja suure pakkumise eest: "Kui see tõesti õnnestub, et eelarve võetakse vastu ja me saame selle raha, siis need väärtused, mille eest meie võitleme ja mille nimel töötame, on igati väärt sellist summat."

"Nagu me teame, siis kõik MTÜ-d, kes teenivad teatud inimgruppe, vajavad selleks raha," jätkas ta. "Nii meiegi. Meie töö ei koosne siiski sellest, et korraldame kord aastas elu marsse, vaid see sisaldab väga palju üritusi, palju tööd ekspertidega, erinevate nõustamiste teenustega, ennetustööga, abordi ennetustööga, raseduskriisi nõustamisega ja paljude selliste ümarlauavestlustega. [Tegeleme] platvormi ehitamisega, kus saaksime arendada diskussiooni ja mõjutusvõimekust, et inimeste mõtteviise suunata vastutustundlikult suhtuma elu väärtusesse ja kaitsta elu alates eostamisest kuni inimese loomuliku surmani. Selleks on loomulikult on vaja raha."

Küsimusele, mismoodi nad kavatsevad teha teavituskampaaniat ning kas neil on selleks mõned inimesed välja mõeldud, keda võiks kasutada või näiteks mõned trükised ja seminarid, vastas Hõbesalu, et kõik nimetatu tuleb kavasse: "Meil on ideed, meil on projektid, aga see kõik on alles algusjärgus. On inimesi, kes on tõesti huvi tundnud ja juba meile helistanud ja pakkunud abi, sest loomulikult, sest vajame ekspertide abi ja igasugust abi, et teenida teatud inimgruppi ja meie eesti rahvast."

Eesmärk ei ole aborte keelata

Kui Hõbesalult küsiti, kas ta peab aborti praegu naiste puhul kõige suuremaks probleemiks, mille eest võitlema hakata, arvestades, et 1990. aastatel oli abortide arv ca 26 000, kuid nüüd eelmisel aastal oli see seal kolme tuhande ringis, vastas ta, et see on siiski väga suur probleem ning koguni üks suurimaid probleeme. Samas ei ole nende võitlus fokusseeritud niivõrd abordi keelustamisele, kuivõrd inimeste mõtete suunamisele:

"Lükkaksin ümber hea meelega selle meedia käras ilmunud desinformatsiooni, kus olen kuulnud, et nüüd hakatakse aborte keelama, nüüd hakatakse surmanuhtlust hääletusele panema, ja päris selliseid hirmsaid asju või midagi kriminaliseerima. See ei ole üldse meie töö ega eesmärk. Meie eesmärk on edastada ühiskonnale üks positiivne sõnum, mis rõhutab elu väärtustamist. Kui inimese mõtteviis muutub ja kui ta hakkab mõtlema ja aru saama, mida elu tähendab, sest kõik algab inimese mõtteviisidest ja kui ühiskond aitab kaasa sellele, et kui on naisi, kes on kriisis ja kui on eostunud laps, keda ei ole soovitud, siis kindlasti on olemas ka teisi alternatiive, sest kristlasena ütleksin, et süütu vere valamine on üks suurimaid probleeme ja suurimaid häda põhjustajaid kogu riigile ja rahvale. See ei tähenda seda, et see nüüd lõpeb kohe ära. Elame ikkagi maa peal ja saame aru probleemidest, et sellised asjad juhtuvad, aga püüame seda vältida mõjutusvahenditega ja koostööga erinevate MTÜ-dega ja loomulikult arstidega."

Hõbesalu: töötame selle nimel, et õiged väärtused saaksid ühiskonnas kõrgele tõstetud

Küsimusele selle kohta, kus on ema või naise roll oma keha üle, kuskohas jookseb seal tema jaoks piir, vastas Hõbesalu, et "mis puudutab naise keha või tema otsustusvõimet oma keha üle teha mis tahab, siis ütleksin niimoodi, et jaa, loomulikult, igal inimesel on tahe teha oma eluga, mida ta tahab. Ta võib teha oma kehaga, mida ta tahab. Aga millele meie tähelepanu tahame suunata, on, et otsusel on tagajärjed. Ja need tagajärjed ei ole mitte head. Ja siin ei ole mitte tegemist ainult abordiga, siin on ka mitmed muud sellised kitsaskohad või mädakohad ühiskonnas, mis juba haaravad enda alla juba ütleme soomuutmise juba väga varajases lapseeas, probleeme, ja kõik see on häving. Ja kui lapsi hakatakse nii vara seksualiseerima ja perekonna mõistet lõhkuma, siis see ei ole progress ühele valgustatud ühiskonnale. Ja see ei ole õige. See on see, mille nimel me töötame. Et õiged väärtused saaksid hinnatud ja kõrgele tõstetud selles ühiskonnas."

Väärtustena, mille eest MTÜ Elu Marss seisab, on Hõbesalu sõnul esmalt tugev traditsiooniline perekond: "Sealt algab kõik peale. See, et laps juba varakult, et tema elu oleks kaitstud ja mitte ainult siis abordi vältimise teel, vaid ka edaspidi kui ta kasvab. Et elu oleks kaitstud alates eostumisest kuni inimese loomuliku surmani. Meie Elu Marsi ühingu töö seisneb ka selles, et kaitsta kogu inimese elukaare jooksul tema elu. Hoida ja kaitsta igas vanusegrupis. See on väga oluline, et inimene oleks terve, sest tugeva ühiskonna aluseks on tugev perekond."

MTÜ Elu Marss toetab ka abielureferendumit

Hõbesalu sõnul toetavad nad ka abielureferendumit, sest see seisab perekonna õige traditsioonilise funktsioneerimise eest. Ühtlasi usaldab ta selles küsimuses neid poliitikuid, kes näevad kaugemale: "Kes näevad kaugemale ohtusid, mis võivad tekkida siis, kui seda abielureferendumit ei oleks olnud. Me vaatame kogemusi mujalt maailmast ja tahame vältida seda, et teisitimõtlevaid inimesi, neid, kes seisavad samasooliste abielude poolt, ei saaks omakorda teha mingisugust referendumit või taotleda luba abieluks, sest see kisa on ikka väga suureks läinud. See algas kooseluseadusest, mille kohta öeldi, et ainult seadus ja kaugemale me ei lähe. Aga me näeme, mida nüüd juba nõutakse. Juba tahetakse abielu. Neid asju tuleb ennetada. Ja sellepärast olen väga abielureferendumi poolt ja meie toetame seda, päriselt kohe, kahe käega. See ei tee halba Eesti riigile, see teeb ainult head."

Toimetas Martin Vaher