AfD eurosaadik Maximilian Krah endise abi Jian G-ga Foto: Remix

Saksamaal lööb laineid uudis, et AfD eurosaadiku Maximilian Krahi abi arreteeriti, kuna ta on väidetavalt Hiina Rahvavabariigi luuraja. Teisalt töötas antud inimene aastaid Saksamaa põhiseaduse kaitsmise ameti heaks. 

Krah on juunis toimuvate Euroopa Parlamendi valmiste Alternatiiv Saksamaale (AfD) esikandidaat. Viimased uudised osutavad, et mõjuvõimas BfV (Saksamaa  põhiseaduse kaitsmise amet; võrreldav Eesti kaitsepolitseiametiga) kaasas Jian G küll teavitajana, kuid vallandas ta kahtlustuse alusel, et tegemist on Hiina RV topeltagendiga, vahendab ReMix.

Maximilian Krah Foto: Scanpix

Krah kommenteeris uudist sotsiaalmeedias: "Tähelepanuväärne sündmuste pööre!"

Vaatamata kahtlustusele, et Jian G on Hiina RV agent, sai ta peale BfV-st vallandamist Saksamaa kodakondsuse, võeti vastu Sotsiaaldemokraatlikusse Parteisse (SPD) ja läbis Euroopa Parlamendi turvakontrolli. 

Sotsiaaldemokraadist endine Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa rahandusminister Mathias Brodkorb esitas sotsialmeedias sündmuste arengu kohta järgmised küsimused:

Nad on nii naljakad. Eeldades, et kogu lugu on tõsi:

  1. Mees töötab BfV heaks.
  2. Seejärel BfV lõpetab koostöö, kuna tegemist võib olla topeltagendiga.
  3. Seejärel annab Saksamaa talle kodakondsuse.

Üks küsimus vahepeale: kus BfV kodakondsuse andmise ajal oli?

  1. Seejärel soovib Krah mehe võtta tööle Euroopa Parlamenti. Seda ei saa teha ilma turvakontrollita. See tähendab, et Euroopa Parlament pidi küsima Saksamaa julgeolekuteenistustelt, kas neil selle mehe vastu midagi ei ole. Ilmselt ei olnud. Kui oleks, siis poleks ta tööle saanud.

Veel üks küsimus: kus oli BfV sellel ajal? Nüüd te päriselt küsite, milles on probleem? Kas tõesti?

Peamiseks küsimuseks on siinjuures, miks BfV ei teavitanud mitte kordagi Krahi ja AfD-d oma kahtlustustest, mis on üldjuhul tavaprotseduur, et kaitsta riigi parteisid välismaiste luurajate sisseimbumise eest. Märkimisväärne on see, et kui Jian G-l lubati töötada Krahi heaks, siis loodi sedasi nomenklatuurile soodus olukord, et esimese arreteerides saab AfD mustata. Tähelepanuväärne on seegi, et Jian G arreteeriti enne Europarlamendi valimisi.

Küsimuseks on, kas BfV hoidis sihilikult AfD-d aastaid teadmatuses kahtluste osas antud mehe suhtes, et oleks võimalik AfD-le kahju teha?

Ajalehe Bild andmetel tööatas Jian G salaagendina BfV heaks juba alates 2007. aastast. Varasemalt oli ta oma teeneid pakkunud BfV föderaalsele teenistusele, kus teda tööle ei võetud ja ta asus tööle Saksimaa BfV harusse.

Jian G asus BfV teenistusse omal algatusel ja hankis teavet Hiina RV riigi teenistujate kohta, kes üritasid kiusata taga Saksamaal elavaid Hiina RV-st lahkunud inimesi. Peale kaheksat aastat töötamist Saksimaa BfV heaks teavitas föderaalne BfV esimest, et Jian G võib olla topeltagent. 

2015. ja 2016. aastal oli G BfV otsese vastuluure osakonna jälgimise all. Teda kuulati üle, kuid ei õnnestunud tõestada, et tegemist on Hiina RV topeltagendiga. Sel ajal oli ta kirjas kahtlusalusena.

2018. aastal Jian G vallandati BfV teenistusest.

Antud ajaks oli G tutvunud Krahiga ja asus 2019. aasta alguses Euroopa Parlamendis tema teenistusse. Alates 2020. aastast teda väidetavalt jälgiti jõuliselt ja 2024. aasta aprillis ta arreteeriti. 

Toimetas Karol Kallas