Päev pärast Ameerika Ühendriikide ja Talibani rahukokkuleppe sõlmimist teatas Afganistani president Ashraf Ghani, et tema ühte lepingu põhipunkti, milleks on viie tuhande Talibani vangi vabastamine, ei täida.
Ghani teatas pühapäeval 1. märtsil, et tema valitsusel ei ole mingit kohustust vange vabastada. Keeruliste läbirääkimiste tulemusena sündinud USA ja Talibani vahelise rahulepingu üks põhipunkte on viimase nõudmisel just vangide vabastamine, vahendab Deutsche Welle.
Afganistani valitsus rahulepingu allkirjastamisest Qatari pealinnas Dohas osa ei võtnud ja saatis tseremooniale ainult vaatlejad.
"See on Afganistani rahva õigus ja nende tahte väljendus. See võib saada teemaks kui omavahel hakkavad läbi rääkima Afganistani sisesed jõud, kuid see ei saa olla kõneluste eelduseks," teatas Ghani.
"Ameerika Ühendriikidel ei olnud voli vangide vabastamise osas kokkuleppeid sõlmida. See on Afganistani valitsuse ainuõigus," jätkas Afganistani president.
Laupäeval sõlmitud rahulepingus lepiti kokku, et 5000 vangis olevat Talibani võitlejat vahetatakse tuhande terrorivõrgustiku käes vangis oleva valitsuse võitleja ja ametniku vastu.
Ghani kinnitas samas, et seitsmepäevane vägivalla osalise vähendamise kokkulepe peab ja eesmärgiks on täieliku vaherahu sõlmimine.
Ghani ise sipleb hetkel poliitilises kriisis, kui tuli välja, et ta valiti presidendiks tagasi pettusega.
Afganistani tänane valitsus on oma tuleviku pärast mures ja ei poolda Ühendriikide ja Talibani vahel sõlmitud rahulepingut.
Taliban peab Ghani valitsust "USA nukuks" ja ei näita üles erilist innukust nendega läbirääkimise osas.
Rahulepingu tulemusena alustatakse USA vägede väljaviimist Afganistanist, mis on olnud Talibani eesmärgiks alates sõja algusest 2001. aastal. Ees ootava 135 päeva jooksul viivad Ameerika Ühendriigid viiest sõjaväebaasist minema 8600 sõdurit ja kui rahukokkulepe peab, siis 2021. aasta lõpuks tõmmatakse Afganistanist välja kõik Ühendriikide sõdurid. Hetkel asub Afganistanis 13 000 ameerika sõjaväelast.
Hetkel pole Ameerika Ühendriikide pool rahulepingut üles öelnud ja ilmselt üritab omalt poolt survestada Afganistani valitsust, et see vangid vabastaks.
Samas Taliban teatas kõneisiku kaudu esmaspäeval, et alustab taas sõjategevust. Esmaspäeval toimus Ida-Afganistani Khosti provintsis plahvatus, mis tappis kolm inimest ja vigastas 11 inimest, kuid kuna riigis tegutsevad peale Talibani veel al Qaeda ja ISIS, siis pole kindel, kes täpselt selle korraldas.
USA kaitseministeeriumi juhtivate ametnike sõnul ei maksa mõne päeva peale hakata rahulepingu osas lõplikke järeldusi tegema.
Esmaspäeval pidid rahulepingu järele algama ka Afganistani valitsuse ja Talibani rahuläbirääkimised, kuid Ghani otsuse peale neid ei toimunud.
Ameerika Ühendriigid alustavad vägede väljaviimist koheselt.
Toimetas Karol Kallas