Peale algatuse mõnitamist ja ehitutustööde lõpetamist jätkab Joe Bideni valitsus president Donald Trumpi piirimüüri ehitustöödega.
USA Armee Insenerikorpuse kinnitusel jätkatakse Texase osariigi lõunapoolseimas tipus asuvas Rio Grande jõe orus 13,4 miilise (21,56 kilomeetrit) müüriosa ehitusega, vahendab Fox News.
President Trumpi alustatud piirimüüri ehitusega jätkamise algpõhjuseks on tänu Bideni poliitikatele üha kohutavamaid mõõtmeid võttev piirikriis, kus iga päev ületavad Mehhiko ja Ameerika Ühendriikide piiri kümned tuhanded ebaseaduslikud sisserändajad, kellest enamus teevad seda kartellide toel.
Teiseks põhjuseks on kahekümne vabariiklasest osariikide kuberneri, kellest suure hulga hinnangul valitseb USA lõunapiiril "totaalne kaos", pöördumine, milles nõutakse piiri kindlustamist.
Kuberneride kirjas seisab: "Vastupidiselt teie [Bideni] administratsiooni kinnitustele, pole piir ei suletud ega turvaline. Faktidele otsa vaadates, siis Tolli- ja Piiripatrull (Customs and Border Patrol; CBP) kinnitab, et viimasel ajal on piiriületuste hulk tohutult suurenenud: märtsis toimus 172 000 [tabatud] juhtumit, mis on ligi kahekümne aasta suurim number. Piiriületajate seas oli 18 890 saatjata alaealist, mis on kogu ajaloo suurim number."
Kubernerid jätkavad: "Kriis on eiramiseks liiga suur ja on tänaseks piiriosariikidest jõudnud kõikidesse meie osariikidesse. Hiljuti pöördus meie poole Tervise ja Sotsiaalteenuste Ministeerium (U.S. Department of Health and Human Services), milles nõuti sisserändajatele elkohti. Lisaks eiras Ministeerium meie osariikide võime kui palus era- ja mittetulundusorganistasioonidel majutada saatjata sisserändajatest lapsi. Tihti pole neis [eraorganisatsioonidele ja MTÜdele kuuluvates] rajatistes vajalikku turvalisust. See, et föderaalvalitsus paigutab meie osariikide rajatistesse potentsiaalselt piiramatu arvu saatjata sisserändajatest lapsi, tehes seda määramata ajaks ja pea ilma igasuguse läbipaistvuseta, pole aktsepteeritav ega jätkusuutlik. Meil [meie osariikidel] pole ei vahendeid, ega kohustust lahendada föderaalvalitsuse probleeme ja maksta kinni selle valitsuse ekslike tegevuste tagajärjed."
"Käesolev administratsioon on meelitanud sisserändajate voolu meie piirile ja õhutanud oma vastutustundetu retoorika ning erinevate poliitikate muutustega – alustades piirimüüri ehitamise peatamisest, asüülikokkulepete peatamise ja lõpetades sisserännet puudutavate seaduste mittejõustamisega – ebaseaduslikke piiriületusi. Isegi meie naabri Mehhiko ametiisikud on teadaolevalt väljendanud muret, et Ameerika Ühendriikide poliitikate muutus õhutab ebaseaduslikku sisserännet ja loob organiseeritud kuritegevusele ärivõimalusi."
Kirjas jätkatakse, et piirikriisi põhjuseks on ainult hoolimatu föderaalpoliitikate muutmine uue valitsuse esimese saja päeva jooksul. Lisatakse, et selliste ebapädevate poliitikate kõige otsesemateks ohvriteks on lapsed, keda kuritegelikud jõugud ja kartellid ära kasutavad ning nendega kauplevad. Mõjud Ameerika jaoks on kuberneride sõnul kaugeleulatuvad.
Bideni üheks valimislubaduseks oli piirimüüri ehituse peatamine ja ta tegi seda jaanuaris kohe peale ametisse asumist. Samas kuberneride surve ja tänane piirikatastroof on sundinud tema valitsust ehitusega uuesti jätkama.
Toimetas Karol Kallas