Aristoteles. Foto: Bigstockphoto

USAs kasvab nõudlus klassikalise kõrghariduse järele, mis poleks juhitud progressiusu dogmadest. Üks sellistest on Ralston College, mis alustab sügisel tegevust USAs ja Kreekas. 

Ralstoni ülikooli (Ralston College) eestvedaja on filosoofiadoktor Stephen Blackwood ja kool alustab eeloleval sügisel tegevust Kreekas Samose saarel ning oma ametlikus asukohas USA Georgia osariigi Savannah linnas.

"Ameerika kõrgharidussüsteem on haige ja see haigus levib. … Meie noorte seas kasvab depressioon ja enesetappude hulk ning selle meeleheite allikaks on ideoloogiline curriculum ja ahistav "tühistamiskultuur", mida suurem osa ülikoolidest levitab," kirjutas Blackwood 2021. aasta alguses uut ülikooli tutvustades.

"Kahjuks on ülikoolidest eeskuju võtnud terve ühiskond. Nihilism ja valitsuse sunnimeetmed mürgitavad kõike alates tervest meelelahutustööstusest kuni suurettevõtete koosolekuruumideni. Olukorra on kenasti kokku võtnud kirjanik ja ajakirjanik Andrew sullivan: "Me kõik elame täna ülikoolilinnakus"," jätkas filosoof.

Uuringufirma Pew Research Centre'i juba 2019. aastal korraldatud küsitlus andis tulemuseks, et 40 protsenti Ühendriikide täiskasvanutest leiab, et "ülikoolid ja kolledžid avaldavad riigile halba mõju".

"Paraku meie kõrgharidusinstitutsioonid muutuvad üha hullemateks, mitte paremateks," jätkas Blackwood.

Tema sõnul peab allakäigutrepil ülikoolidele vastama konkurentsiga. "Hoolimata sellest, et Ameerika Ühendriikides on rohkem kui 4000 ülikooli ja kolledžit, pole nende seas suurt valikuvõimalust. Valida on ainult sarnaselt intellektuaalselt nõtrade ja moraalselt söövitavate kogemuste vahel. Ainult kõrgharidusvalla päris konkurents annab üliõpilastele ja lapsevanematele võimaluse keelduda hariduse pähe pakutavast ajupesust, eirata igasugust ideoloogilist väljapressimist ja pöörduda vaba mõtlemist toetavate haridusasutuste poole."    

Kuna olemasolevad ülikoolid pole võimelised muutuma, tuleb Blackwoodi sõnul asutada uued.

Ralston College alustas 2021. aastal ilmavõrgu kursuste ja sümpoosiumitega ning käesoleva aasta sügisel alustab humanitaarteaduste magistriprogramm

Esimene semester toimub Kreekas Samose saarel, kus õpitakse intensiivselt kreeka keelt ja tutvutakse Lääne kultuuri intellektuaalse vundamendiga. Järgmised kolm semestrit toimuvad Savannahs.

"Tsivilisatsioon, mis vaenab oma pärandit, vajab kaastundlikke tõlgendajaid, kes suudavad väärikalt hinnata selle vundamendi jalamil asuvaid aardeid. Maailma, mis vajab uuesti üles ehitamist, jaoks on eluliselt tähtis sünteesi nägemus, milles erinevate ajahetkede materjalid seotakse omavahel uutes ja üllatavates vormides kokku," kirjutatakse magistriprogrammi tutvustuses. 

Toimetas Karol Kallas