Saksa rohelised mullu suvel Berliinis USA suursaatkonna ees Donald Trumpi ja planeedi vastasseisu kujutava plakatiga. Foto: Scanpix

USA president Donald Trump plaanib lahkuda varakult sel nädalavahetusel Kanadas toimuvalt G7 tippkohtumiselt, olles otsustanud mitte osaleda kliimamuutuse ja keskkonnaküsimuste aruteludel.

Kohtumise võõrustaja, Kanada peaminister Justin Trudeau, on seadnud kliima- ja keskkonnaküsimused oma agenda peamisteks prioriteetideks.

Nagu kirjutab CNN, kaalus Trump väidetavalt tippkohtumisest loobumist tervikuna, nähes ette olukorda, kus tal tuleb arvestada oponentide arvulise ülekaaluga mitte ainult kliimamuutuse, vaid ka kaubavahetuse vallas, mille puhul ta tajub, et Euroopa Liit ja Kanada on teinud Ühendriikidele liiga tariifide ja tollidega.

Mäletatavasti lubas Trump presidendiks kandideerides ja ametisse astudes rahvale, et asetab Ameerika esikohale.

Vaenulikule õhkkonnale on kaasa aidanud Trumpi taandumine nii Pariisi kliimaleppest kui "tuumadiilist" Iraaniga, millest kumbki ei omanud aga USA jaoks rahvusvahelise lepingu kaalu, kandes vaid endise presidendi Barack Obama allkirju ning olles senati poolt kinnitamata.

Valge Maja teadaandele Trumpi varajasest lahkumisest eelnes Ühendriikide presidendi tulisevõitu sõnavahetus Twitteris nii Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kui Trudeauga.

Nagu näib, alustas teravaks kujunenud sõnumivahetust Macron, kes kirjutas, et "võibolla pole Ameerika presidendil sellest lugu, et tal isolatsioonis tuleb olla, aga meil pole sellest ka midagi lugu, kui meil vajadusel 6 riigi kokkuleppele alla tuleb kirjutada.

Sest need 6 riiki (Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, Itaalia ja Jaapan – toim) esindavad väärtusi, nad esindavad majandusturgu, mille taga on ajalooline kaal, ning mis nüüd kujutab endast tõelist rahvusvahelist jõudu."

The Guardian: päästke planeet, saage vähem lapsi

Kliimasoojenemise vastu võitlemist peab oluliseks 62% Eesti kodanikest