Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Artur Talvik hindab Eesti demokraatia seisu kehvaks ja leiab, et on palju asju, mida saaks oluliselt demokraatlikumalt teha. Talviku sõnul on oluline kodanikele selgeks teha, et nende hääl maksab.
Talvikut kurvastab poliitiline-institutsionaalne tsentraliseerimine, mis vähendab demokraatiat. Poliitiku hinnangul on võimu detsentraliseerimine tänapäeval on ülioluline. "Teine asi, millest Inimesed annavad kõva häälega teada, on see, et inimeste häält ei kuulata ja selleks peaks nüüd ikkagi toimivad mehhanismid välja mõtlema," nendib Talvik.
"Kindlasti võiks viia sisse referendumikultuuri," leiab Talvik, sest see annaks inimestele võimaluse kaasa rääkida ka valimistevahelisel ajal. Kuigi praegu saab riigikogusse tuua teatud hulga allkirjadega petitsioone, jäävad need kahjuks riiulile ja neist ei saa seaduseelnõud. "Tänased petitsioonid jäävad komisjoni, ja kahjuks sinna nad jäävad."
"Väga oluline on see, et Eesti kodanikele selgeks teha, et nende hääl maksab," on Talvik veendunud ja viitab probleemina sellele, et näiteks kohalikes omavalitsustes viiakse läbi küsitlusi, mille tulemus ei ole siduv.
"Mina arvan, et eesti rahval on tarkust küll," kostab Talvik vastuseks provokatiivsele küsimusele, et äkki pole rahvas küps, vaid on hoopis haige ja tema asemel peaksid otsuseid tegema targad onud. "Aga veel kord toonitan, et nii referendum kui rahvaalgatused nõuavad teatud tarkust. See pole rapsimise koht. See, miks parlamendis töö nii aeglaselt käib, ongi selleks, et kiirelt tulevaid lollusi ei tehtaks. Rahvaalguste ja referendumitega on samamoodi."