FBI direktor Christopher Wray Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kongressi õiguskomisjonini jõudis aruanne, kuidas mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise poliitikad nurjavad Föderaalse Juurdlusbüroo tegevust seestpoolt. 

"Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise tööjõupoliitika seab ärklemise arvelt ohtu riigi julgeoleku," vahendab New York Post

Pensionil, sealhugas endiste FBI tippjuhtide, FBI Quantico Akadeemia õppejõudude ja tegevteenistuses FBI agentide ühendus koostas kongressi õiguskomisjonile aruande FBI tööjõupoliitika kohta. Büroo juhti Christopher Wray'd süüdistatakse selle seestpoolt hävitamises. Aruandes esitatud tõigad näitavad, et uued palgale võetud FBI agendid pole mitte ainult vormist väljas, vaid mõned neist on kirjaoskamatud, tõsiselt vaimuhaiged ja tarvitavad narkootikume.

Post kirjutab: 

"Mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise (diversity, equity, and inclusion; DEI) nõudmised, mida jõustab FBI direktor Chris Wray, on viinud tööjõu palkamise standardid kõigis valdkondades, sealhulgas füüsilise vormi, keelatud uimastite tarvitamise, rahakäitumise ebakorrapärasuste, vaimse tervise, täisajaga tööl käimise kogemuse ja moraali puhul, niivõrd madalale, et see kujutab ohtu FBI võimele kaitsta Ameerika Ühendriike kahjude eest, leiavad aruande autorid." 

Raportis kirjeldatakse agente, kes on niivõrd ülekaalus ja jõuetud, et ei suuda täita isegi uusi lõdvemaks lastud füüsilise vormi nõudeid. Mõned uued agendid on kirjaoskamatud ja vajavad inglise keele järelaitamistunde. Paljud ei taha töötada nädalavahetustel, ega teha ületunde. Hulk agente on puudega ja kannatavad tõsiste vaimsete häirete käes. Levinud on "draamade tekitamine".

Aruande autorid nendivad, et FBI ei palka eriagentideks enam "parimaid ja säravamaid" inimesi, vaid valib töötajaid "rassi, [sotsiaalse] soo ja seksuaalsete eelistuste järele".

Hoiatatakse, et selline tööjõupoliitika võib FBI võimekust oluliselt kahjustada terveks põlvkonnaks.

Vaatamata ohtrale mitmekesisusele, õiglusele ja kaasamisele on FBI-l suured probleemid vajaliku hulga tööjõu palkamisega.

Toimetas Karol Kallas